راه اندازی فست فود ؛ آموزش و مشاوره راه اندازی فست فود

یکی از ویژه ترین مطالب کارماکاوان در خصوص مشاوره و آموزش راه اندازی فست فود را برایتان آماده کرده ایم. خوردن غذاهایی که سریع آماده می شوند و فست فودها، لذت خاصی دارد. با تغییر سبک زندگی مردم، غذاهای سریع و فست فودها جایگاه خاصی در میان وعده های غذایی افراد پیدا کرده است. راه اندازی فست فود ، سود خوبی دارد و مزایای فراوانی دارد، مثلا در روزهای تعطیل فروش آن افزایش پیدا می کند و مشتریان آنها بیشتر جوانان هستند.

شاید شما نیز به راه اندازی یک فست فود پرسود علاقه داشته باشید؛ در این صورت به شما پیشنهاد می کنیم برای راه اندازی موفق باید اصول مهمی را که در ادامه به آن می پردازیم، بدانید و مراحل لازم را به صورت دقیق اجرا کنید.

سعی کرده ایم یک مطلب آموزشی به صورت مشاوره راه اندازی فست فود را برای شما قرار دهیم.

15 گام مهم برای راه اندازی فست فود ( آموزش راه اندازی فست فود )

شما باید قبل از مشاوره راه اندازی فست فود خود اصول مهم این کار را در نظر بگیرید؛ زیرا وارد شدن به بازار غذا، یک تصمیم چالش برانگیز است. این اصول مهم به شما کمک می کنند که میزان موفقیت فست فود خود را افزایش داده و احتمال شکست خود را کمتر کنید. در این نوشته قرار است صفر تا صد آموزش راه اندازی فست فود را بخوانید.

حالا از شما می خواهیم تا پایان این نوشته همراه ما باشید. طی کردن گام های زیر برای راه اندازی ، الزامی است:

گام اول مشاوره راه اندازی فست فود ؛ انتخاب نوع فست فود

شما باید از قبل نوع فست فود خود را مشخص کنید. در بازار به خوبی تحقیق کنید و ببینید چه نوع فست فودی بیشتر طرفدار دارد. قبل از افتتاح فست فود، شما باید تعیین کنید که آیا میخواهید نمایندگی فست فود خاصی را بگیرید یا قصد افتتاح مغازه خودتان را دارید.

راه اندازی فست فود - انتخاب منو فست فود

همچنین باید نوع غذاهایی که میخواهید سرو کنید را نیز مشخص کنید. فست فودها معمولا انواع همبرگر، مرغ سوخاری، ساندویچ های سرد، ساندویچ های گرم، پیتزا، فلافل، بورک و… را به مشتریان خود ارائه می دهند.

آیا می دانید برای راه اندازی کافی شاپ باید چه مراحلی را طی کنیم؟ در مقاله آموزشی زیر یک راهنمای کامل برای راه اندازی کافی شاپ را برای شما آماده کرده ایم ، روی لینک زیر کلیک کنید :

راه اندازی کافی شاپ ؛ صفر تا صد مراحل راه اندازی کافی شاپ

گام دوم ؛ انتخاب نام فست فود

نام مغازه شما بسیار اهمیت دارد و ارزشمند است. نامی که پتانسیل برندینگ را داشته باشید، می تواند به خوبی در ذهن افراد ماندگار شود و به سرعت رشد کند. نام فست فود شما باید قابل اعتماد باشد و بتواند اعتماد مردم را جلب کند.

انتخاب نام فست فود، مرحله مهمی از راه اندازی شما است. بهتر است از اسامی ریتمیک استفاده کنید؛ زیرا به راحتی در ذهن مشتری ماندگار می شود. نام تجاری شما باید کوتاه باشد، همچنین باید حس خوبی را در مخاطب ایجاد کند. مثلا اگر نام فست فود خود را «چربی خون» بگذارید، حس خوبی در ذهن مشتری القا نمی شود و نام مناسبی برای فست فود محسوب نمی شود.

گام سوم ؛ سرمایه گذاری و هزینه های راه اندازی

شما برای راه اندازی خود به سرمایه اولیه نیاز دارید. هزینه های راه اندازی شامل هزینه رهن مغازه، هزینه طراحی دکوراسیون، هزینه گرفتن مجوز، هزینه نصب تابلو، هزینه خرید تجهیزات، هزینه های آب و برق و گاز، هزینه بسته بندی غذا، هزینه آگهی برای جذب نیروی انسانی، هزینه سیستم حسابداری و… است.

بسیاری از افراد هزینه ها را پایین تر از حد معمول اعلام می کنند و در وسط راه با مشکل کمبود منابع مالی روبرو می شوند. اگر شما می خواهید فست فود خود را راه اندازی کنید، ابتدا باید مطمئن شوید که منابع مالی شما برای افتتاح فست فود کافی است.

گام چهارم مشاوره راه اندازی فست فود ؛ انتخاب مکان فست فود

برای راه اندازی ، مکانی را انتخاب کنید که پر رفت و آمد باشد. در هنگام انتخاب مکان، به راه های دسترسی فست فود توجه داشته باشید. مکان فست فود شما باید به گونه ای باشد که مشتریان برای رفت و آمد مشکلی نداشته باشند.

برای انتخاب مکان فست فود خود، به مشتریان هدفتان دقت کنید. همچنین شرایط جغرافیایی منطقه و میزان استقبال مردم از فست فودهای منطقه را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین مکان برای راه اندازی را انتخاب کنید.

قبل از اینکه به ادامه این مطلب بپردازیم برای شما یک ویدیو بسیار آموزنده در خصوص راه اندازی فست فود قرار داده ایم از یکی از حرفه ای ترین تیم های راه اندازی فست فود در دنیا! در این ویدیو این تیم در 6 هفته یک مکان متروکه را تبدیل به یک فست فود پر رونق و حرفه ای می کنند.

گام پنجم ؛ تجهیزات موردنیاز فست فود

شما باید تمام وسایل و تجهیزات موردنیاز فست فود را خریداری کنید تا بتوانید خدمات خود را به بهترین شکل به مشتریانتان ارائه دهید. تجهیزات فست فود به شما کمک می کنند که کار خود را راحت تر و سریع تر انجام دهید.

تجهیزات فست فود شامل تجهیزات آماده سازی و نگهداری مواد اولیه، تجهیزات پخت غذا و تجهیزات سرو غذا است.

دستگاه سرخ کن، مایکروویو، توستر، چرخ گوشت، تاپینگ پیتزا، فر، اسلایسر مواد غذایی، همزن برقی، اجاق پخت برگر، وزنه استیک، هود آشپزخانه، سینی مخصوص فست فود، کاتر غلطکی پیتزا، قوطی سس، ظروف پیتزا و… از جمله تجهیزات موردنیاز یک مغازه فست فودی است.

البته میزان و نوع تجهیزات شما، به نوع مغازه فست فود شما هم بستگی دارد. مثلا اگر فست فود شما فقط مرغ کنتاکی عرضه می کند، نیازی به خرید تجهیزات درست کردن پیتزا نخواهید داشت.

اگر میخواهید در مورد مراحل راه اندازی رستوران اطلاعات جامعی را داشته باشید ما در لینک زیر یک مقاله کامل آموزشی در خصوص صفر تا صد راه اندازی حرفه ای یک رستوران را برای شما قرار داده ایم:

مراحل راه اندازی رستوران ؛ صفر تا صد راه اندازی حرفه ای رستوران

گام ششم آموزش راه اندازی فست فود ؛ طرح کسب و کار فست فود

قبل از شروع فست فودی خود، باید طرح کسب و کارتان را بنویسید. در طرح کسب و کار خود، موضوعاتی مانند هزینه های مکان فست فود، هزینه خرید تجهیزات، حقوق و دستمزد نیروی انسانی، میزان سرمایه در گردش، میزان فروش، چشم اندازهای فست فود، مدیران داخلی، کارکنان اصلی و میزان سود خود را تا حدودی مشخص می کنید.

طرح کسب و کار شما باعث می شود به شفافیت بیشتری برسید و میزان موفقیت خود را بیشتر کنید.

گام هفتم ؛ مجوزهای موردنیاز برای راه اندازی فست فود

در این بخش آموزش راه اندازی فست فود میخواهیم به بررسی مجوزهای مورد نیاز این کار بپردازیم. برای راه اندازی باید از اداره بهداشت محل زندگی خود مجوز این کار را دریافت کنید.

اداره بهداشت، درباره مسائل بهداشتی فست فود به شما اطلاعات خوبی می دهد، همچنین باید درباره موارد مربوط به بهداشت غذا به صورت کامل تحقیق کنید.

برای این کار می توانید به اتحادیه فست فود یا اتحادیه صنف اغذیه فروشان و مواد غذایی مراجعه کنید و تشکیل پرونده دهید.

گام هشتم ؛ طراحی و دکوراسیون فست فود

چیدمان فست فود شما در میزان موفقیت و جلب مشتریان تاثیر زیادی می گذارد پس حتما به این مورد در مشاوره راه اندازی فست فود دقت کنید. چیدمان درست فست فود یعنی شما میز و صندلی ها، پیشخوان، آشپزخانه و دیگر بخش های فست فود را در جای درستشان قرار دهید. طراحی فست فودها براساس سبک های مختلف انجام می شود.

در این مرحله از آموزش راه اندازی فست فود باید بدانید که در هنگام چیدمان فست فود ، تنها به نظرات خودتان اکتفا نکنید؛ سلیقه مشتریان شما در طراحی دکوراسیون فست فودتان تاثیر می گذارد.

شما می توانید فست فود خود را براساس سبک طراحی داخلی مدرن، صنعتی، پست مدرن و… دیزاین کنید. در هنگام طراحی دکوراسیون فست فود خود هم به طراحی آشپزخانه فست فود و هم به طراحی سالن توجه کنید.

 • طراحی آشپزخانه: آشپزخانه فست فود باید بسیار تمیز باشد و تمام اصول بهداشت و ایمنی غذا به خوبی در آن رعایت شود. جای تمام وسایل آشپزخانه باید مشخص باشد تا از ایجاد بی نظمی در محیط آشپزخانه جلوگیری شود.
 • طراحی سالن فست فود: شما باید در هنگام دکور کردن سالن فست فود، از متریال های مناسب مانند چوب، بتن و… استفاده کنید تا فضای فست فود شما به حالت مدرن و امروزی در بیاید. در هنگام طراحی فضای فست فود به سراغ رنگ های تند نظیر زرد، نارنجی و قرمز بروید، زیرا این رنگ ها اشتها آور هستند. استفاده از مبلمان و میز و صندلی های زیبا، باعث انتقال حس آرامش و راحتی به مشتریان شما خواهد شد. بهتر است دیوار فست فود را رنگ کنید و از دکوری های زیبا استفاده کنید. نورپردازی فست فود نیز بسیار اهمیت دارد. استفاده از رنگ های روشن در فست فود باعث بزرگتر به نظر رسیدن فضای فست فود شما می شود.

برای راه اندازی یک کترینگ یا آشزخانه بیرون بر موفق باید چه مراحلی را طی کنید؟ در محتوای آموزشی لینک زیر به صورت کامل همه چیزهایی که برای یک راه اندازی موفق کترینگ یا آشپزخانه بیرون بر نیاز دارید را برای شما آماده کرده ایم:

راه اندازی کترینگ یا آشپزخانه بیرون بر

گام نهم آموزش ؛ انتخاب منو فست فود

در این بخش از آموزش راه اندازی فست فود در مورد منو اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. منوی فست فودها و رستوران ها، اهمیت زیادی دارد؛ زیرا علاوه بر استفاده بر سر میز مشتری ها، ممکن است به عنوان یک تراکت تبلیغاتی هم مورد استفاده قرار بگیرد.

انتخاب منو فست فود از مشاوره راه اندازی فست فود

منوی فست فود شما راه ارتباطی شما با مشتری است که مخاطب را به سرعت از غذاها و سرویس های فست فود مطلع می کند. یک منوی زیبا، بخش مهمی از روند پذیرایی از مهمانان است.

در هنگام طراحی منوی فست فود، هم باید به طراحی محتویات منو و هم به قیمت گذاری آیتم های منو توجه داشته باشید.

 • طراحی محتویات منو: منوی فست فود شما باید گویا و کامل باشد. منوی فست فود باید بخش بندی شده باشد. یعنی قسمتی برای نوشیدنی ها، قسمتی برای سالادها و قسمتی برای غذاها در منو وجود داشته باشد. همچنین باید هزینه و مبلغ هر آیتم را به صورت واضح بنویسید. بهتر است محتویات و مواد خوراکی به کار رفته در هریک از موارد منو را به صورت دقیق بنویسید و تصویر مشخصی از غذا را روی منو چاپ کنید. توجه به رنگ ها، موارد مهم و اصول چاپ، کیفیت چاپ و نوع کاغذ از جمله موارد مهمی است که باید به آنها توجه داشته باشید.
 • قیمت گذاری منوی فست فود: قیمت گذاری منوی فست فود، یکی از کارهای مشکل به حساب می آید. شما باید هزینه غذا و منوی فست فود را به صورت دقیق حساب کنید. قیمت گذاری منوی فست فود باید بر مبنای هزینه تهیه مواد اولیه انجام شود. همچنین باید به هزینه آشپز، هزینه کارکنان فست فود و سود خود فکر کنید. به علاوه باید هزینه آب و برق و گاز مصرف شده برای طبخ غذا را در نظر بگیرید.

گام دهم مشاوره راه اندازی فست فود ؛ پیدا کردن تامین کننده مناسب

شما برای خرید مواد اولیه، تجهیزات پخت و پز، وسایل تزئینی و مبلمان فست فود خود باید به دنبال تامین کننده مناسب بگردید تا با کمک این شخص اقلام موردنیاز خود را به هزینه ای معقول و منطقی تهیه کنید.

تامین کننده باید نیازهای شما را سریع و به دقت برطرف کند. تهیه مواد اولیه به کمک تامین کننده ها، باعث صرفه جویی هزینه های فست فود می شود و از نظر اقتصادی، مقرون به صرفه است.

اگر میخواهید در مورد مراحل راه اندازی فودکورت اطلاعات بارارزشی در اختیار داشته باشید ما در لینک زیر یک مقاله کامل آموزشی در خصوص مراحل راه اندازی فودکورت برای شما قرار داده ایم:

راه اندازی فودکورت ؛ تمام چیزهایی که برای راه اندازی باید بدانید

گام یازدهم ؛ آموزش راه اندازی دلیوری فست فود

در این بخش از مشاوره راه اندازی فست فود در مورد دلیوری فست فود صحبت می کنیم. بسیاری از افراد دوست دارند که فست فودشان را در منزل یا محل کارشان میل کنند؛ در نتیجه مغازه شما باید خدمات پیک و بیرون بر غذا داشته باشد.

راه اندازی دلیوری از آموزش راه اندازی فست فود

دلیوری فست فود باید غذای مشتری را در سریع ترین زمان ممکن و به درستی به دست مشتری برساند. برای راه اندازی دلیوری، به سیستم حمل غذا، بسته بندی غذا، مکان پارک پیک، هزینه پیک غذا و مدت زمان موردنیاز برای تحویل غذا فکر کنید.

گام دوازدهم آموزش راه اندازی فست فود ؛ استخدام نیروهای فست فود

مسلما شما نمی توانید به تنهایی از پس تمام کارهای فست فود برآیید و نیاز به استخدام نیرو خواهید داشت. شما باید برای سمت هایی چون آشپز، نظافت کننده، حسابدار، مسئول خرید و… نیرو استخدام کنید.

استخدام نیروها از آموزش راه اندازی فست فود

اگر می خواهید شانس موفقیت فردی خود را افزایش دهید، به دنبال افراد با تجربه و ماهر بگردید. درست انجام دادن کارها توسط نیروها باعث می شود سود خوبی نصیب شما شود.

گام سیزدهم ؛ آموزش نیروهای فست فود

بعد از استخدام نیروها شما باید آنها را آموزش دهید. نحوه برخورد با مشتری، اصول پاکیزگی و نظافت محیط فست فود، چگونگی حل مشکلات مشتریان، طریقه پخت انواع غذاهای فست فودی و ساندویچ ها از جمله موضوعاتی است که نیروهای شما باید یاد بگیرند. شما می توانید برای آموزش دادن نیروهای خود از افراد حرفه ای و با تجربه کمک بگیرید.

گام چهاردهم ؛ قوانین و مقررات فست فود

در این بخش از آموزش راه اندازی فست فود به قوانین مورد نیاز شما می پردازیم. فست فود شما باید قوانین و مقررات خاصی داشته باشد تا بتواند به صورت دقیق و منظم فعالیت کند. شما باید در ابتدای کار به کارکنان خود قوانین و مقررات فست فود را آموزش دهید.

مثلا از آنها بخواهید در محیط کار سیگار نکشند، با تلفن همراه صحبت نکنند، نظافت شخصی خود را رعایت کنند، خوش برخورد باشند و… . با وضع قوانین، چهارچوب رفتاری و عملکردی کارکنان را مشخص خواهید کرد.

گام پانزدهم ؛ تبلیغات و بازاریابی فست فود

بعد از اینکه فست فود خود را راه اندازی کردید، باید بتوانید با تبلیغات و بازاریابی مشتریان را با خود آشنا کنید. شما می توانید به کمک شبکه های اجتماعی خودتان را در اینترنت معرفی کنید و مشتری ها را به سمت خود بکشانید.

می توانید سفارش تبلیغات کاغذی و چاپی دهید، برای فست فود خود سفارش ساخت اپلیکیشن موبایلی بدهید، برای مردم پیامک بفرستید و از دیگر روش ها برای بازاریابی فست فود خود استفاده کنید.

در این نوشته صفر تا صد آموزش راه اندازی فست فود را خواندید و دانستید که برای راه اندازی یک فست فود موفق و پر سود، باید 15 مرحله مهم این کار را پشت سر بگذارید. هرچه بهتر بتوانید 15 اصل راه اندازی فست فود را رعایت کنید، می توانید به سود بیشتری برسید و مشتریان بیشتری را به سمت خود بکشانید.

حالا با تمامی مراحل راه اندازی فست فود آشنا شدید. در مقاله آموزشی زیر یک راهنمای قدم به قدم برآورد هزینه های راه اندازی یک فست فود موفق قرار دارد ، روی لینک زیر کلیک کنید و این مقاله بسیار مهم را بخوانید:

برآورد هزینه راه اندازی فست فود

از اینکه تا انتهای این نوشته همراه ما بودید، از شما متشکریم جتما در خصوص مطالب این بخش نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز مشاوره و آموزش راه اندازی فست فود
 • (5)
  جامع بودن این مطلب
 • (5)
  دقیق بودن اطلاعات ارائه شده
 • (5)
  توضیح جزئیات مهم راه اندازی فست فود
 • (5)
  امتیاز نویسنده مطلب
5
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *