برآورد هزینه راه اندازی رستوران ؛ راهنمای کامل هزینه های رستوران

در این مقاله جامع و کامل با راهنمای برآورد هزینه راه اندازی رستوران در خدمت شما هستیم. راه اندازی رستوران، یکی از کارهای جالبی است که سود فراوانی هم دارد. بسیاری از رستوران داران موفق، توانسته اند با درآمد رستوران خود پول زیادی به دست بیاورند و مشتریان زیادی داشته باشند. نکته مهم در راه اندازی رستوران این است که برای داشتن یک رستوران، شما باید سرمایه اولیه این کار را داشته باشید. مثلا بتوانید مکان رستوران را اجاره کنید، میز و صندلی و تجهیزات رستوران را خریداری کنید، مواد اولیه غذاها را بخرید، دستمزد پرسنل رستوران را پرداخت کنید و…

برای اینکه در این راه به مشکل برنخورید، باید هزینه های لازم برای راه اندازی رستوران خود را به صورت دقیق محاسبه کنید.

اگر تصمیم به راه اندازی رستوران گرفته اید، از شما می خواهیم در این نوشته همراه ما باشید؛ زیرا قرار است شما را با مهم ترین هزینه های راه اندازی رستوران آشنا کنیم.

برآورد هزینه راه اندازی رستوران چگونه است؟

برای اینکه بتوانید احتمال موفقیت و سودآوری رستوران خود را بیشتر کنید، باید بتوانید هزینه های راه اندازی رستوران خود را تخمین بزنید و سرمایه خود را به خوبی مدیریت کنید.

برآورد هزینه راه اندازی رستوران

اگر از سود و هزینه های رستوران خود آگاه نباشید، مانند این است که در گردباد گام بر می دارید و به احتمال زیاد، به مقصد خود نخواهید رسید! اگر می خواهید در مدیریت هزینه های رستوران خود موفق باشید، باید پیش از شروع این کار، هزینه راه اندازی رستوران خود را برآورد کنید.

وقتی برآورد هزینه راه اندازی رستوران را تخمین بزنید، می توانید تصمیم بگیرید در بخش فروش چه کارهایی را انجام دهید، چه وسایلی را خریداری کنید، چه غذاهایی را در رستوران خود آماده کنید و چه مقدار سرمایه گذاری کنید. در این نوشته، با مدیریت هزینه های رستوران و نکات مهم برای این کار آشنا خواهید شد.

می خواهید فست فود یا کافی شاپ راه اندازی کنید؟ پس باید مقالات تخصصی برآورد هزینه این موضوعات را در کارماکاوان مطالعه کنید. روی لینک مورد نظر کلیک کنید :

برآورد هزینه راه اندازی فست فود

هزینه راه اندازی کافی شاپ

اگر میخواهید در مورد برآورد هزینه راه اندازی رستوران بدانید به خواندن این مطلب ادامه دهید.

مهم ترین هزینه های یک رستوران

هزینه خرید یا اجاره مکان رستوران، هزینه خرید تجهیزات آشپزی و ظروف، هزینه تعمیرات و بازسازی رستوران، هزینه دکوراسیون رستوران، دستمزد کارکنان رستوران، هزینه خرید مواد اولیه غذاها، هزینه گرفتن مجوزهای لازم، تبلیغات و بازاریابی و پرداخت قبوض از جمله مهم ترین هزینه هایی است که باید در برآورد هزینه راه اندازی رستوران مدنظر قرار دهید.

درآمد رستوران شما باید به گونه ای باشد که تمام هزینه ها را پرداخت کند و مبلغی را نیز به عنوان سود برای صاحب رستوران باقی بگذارد. مهم ترین هزینه های یک رستوران، عبارتند از:

1. هزینه های مرتبط با مکان رستوران

در ابتدا باید برای خرید یا رهن مکان رستوران، پول زیادی را کنار بگذارید. هزینه مکان رستوران، به منطقه جغرافیایی و میزان دسترسی به آن مکان بستگی دارد؛ یعنی شما برای اجاره یک رستوران در مرکز شهر باید پول بیشتری بپردازید؛ زیرا میزان دسترسی به آن مکان بیشتر است و پر رفت‌و‌آمدتر است.

وقتی می خواهید به دنبال مکانی برای راه اندازی رستوران خود باشید، به این فکر کنید که آن منطقه چقدر با توانایی های رستوران شما و میزان فروشتان هماهنگی دارد؟ این نکته خیلی در برآورد هزینه راه اندازی رستوران موثر است.

واقعیت این است که شما در ابتدای راه، حتما نباید در یک مکان پرطرفدار و شلوغ، اقدام به راه اندازی رستوران خود کنید؛ زیرا ممکن است میزان فروش شما با هزینه رهن آن مکان هماهنگی نداشته باشد. اگر سرمایه زیادی در اختیار دارید، می توانید در مرکز شهر و مناطق سطح بالا رستوران بزنید؛ اما برای افرادی که سرمایه محدودی دارند، این کار توصیه نمی شود. مهم این است که شما بتوانید مشتریان بالقوه رستوران خود را جذب کنید.

هم چنین دقت داشته باشید که مغازه های اطراف رستوران شما، مشتریان بالقوه را به سمت شما جذب کنند. می توانید ابتدا کارتان را از محله ای با سطح متوسط شروع کنید و به تدریج، کارتان را گسترش دهید و رستوران بزرگتر و بهتری داشته باشید.

2. هزینه های مربوط به تجهیزات برای برآورد هزینه راه اندازی رستوران

شما باید برای آشپزی و پذیرایی کردن از مهمانان خود، باید تجهیزات این کار را در اختیار داشته باشید. هم چنین باید آشپزخانه و سالن رستوران خود را به وسایل موردنیاز مجهز کنید. بخشی از سرمایه شما برای خرید تجهیزات رستوران صرف می شود. تجهیزاتی مانند انواع ظروف آشپزخانه، فر، سرخ کن، گاز، میز و صندلی، گلدانها، رومیزی، دستمال، بشقاب و قاشق، وسایل گرمایشی و سرمایشی، لباس پرسنل و… از جمله تجهیزات مهم یک رستوران هستند و شما باید بتوانید این وسایل لازم را تهیه کنید. برای این کار، باید به دنبال تامین کننده ای مناسب باشید تا بتوانید این وسایل را با هزینه ای منطقی تهیه کنید.

اگر می خواهید بیشتر در هزینه ها صرفه جویی کنید، می توانید بعضی از وسایل را به صورت دست دوم بخرید یا آنها را اجاره کنید؛ البته به کیفیت و کارآیی وسایل دست دوم باید توجه کنید! هر زمان تصمیم به خرید تجهیزات رستوران گرفتید، ابتدا قیمت ها را با هم مقایسه کنید و بعد اقدام به خرید کنید.

3. هزینه های مربوط به دکوراسیون رستوران

وقتی به بحث دکوراسیون رستوران می رسیم، بسیاری از افراد فکر می کنند که تنها با خرید میز و صندلی و یک سری وسایل تزئینی می توانند رستورانشان را دکور کنند؛ اما دکوراسیون رستوران، موضوعی فراتر از خرید صندلی ها و مبلمان رستوران است. دکوراسیون رستوران، موضوعی بسیار مهم است و در میزان فروش رستوران شما، تاثیر زیادی می گذارد. اگر بودجه کافی در اختیار دارید، از یک متخصص معماری داخلی برای زیبا کردن رستوران خود کمک بگیرید.

هزینه های مربوط به دکوراسیون رستوران- برآورد هزینه راه اندازی رستوران

در هنگام دکوراسیون رستوران، هم به دکوراسیون آشپزخانه و هم به دکوراسیون سالن رستوران توجه کنید. هر دوی این موارد در برآورد هزینه راه اندازی رستوران موثر هستند. در آشپزخانه رستوران، جایگاه آشپزی را از جایگاه سرو غذا جدا کنید و اگر جایی از آشپزخانه نیاز به تعمیر و بازسازی دارد، قبل از افتتاح رستوران، آن قسمت را بازسازی کنید.

برای زیباسازی فضای رستوران، شما باید دیوارهای رستوران را بازسازی کنید و رنگ زیبایی برای دیوارها انتخاب کنید. البته می توانید از کاغذ دیواری هم برای پوشاندن دیوارهای رستوران استفاده کنید. پس شما باید هزینه ای را برای تعمیرات و نقاشی دیوارها اختصاص دهید. موضوع بعدی، نورپردازی رستوران است. نورپردازی رستوران نیز بسیار اهمیت دارد.

شما برای نورپردازی رستوران خود باید از لامپ های پرنور و لامپ های تزئینی استفاده کنید. شاید نیاز باشد از یک برق‌کار کمک بگیرید تا نور محیط رستوران شما را بیشتر کند. اگر نور داخل رستوران مناسب باشد، مشتریان، غذای خود را با لذت بیشتری می خورند و رضایت بیشتری خواهند داشت.

کف رستوران نیز بسیار اهمیت دارد؛ در نتیجه باید از سرامیک و کفپوش مناسب برای پوشش کف رستوران استفاده کنید. موضوع بعدی، انتخاب درست میز و صندلی و وسایل تزئینی است. رنگ میز و صندلی رستوران، باید با رنگ دیوارها تناسب داشته باشد. هم چنین باید راحت باشند تا مردم در هنگام نشستن روی آن و غذا خوردن، احساس راحتی کنند.

با قرار دادن گلدانها و گیاهان در فضای رستوران، میزان آرامش فضای رستوران را می توانید چند برابر کنید. دکوراسیون رستوران، موضوع بااهمیتی است؛ در نتیجه ارزشش را دارد که برای زیباتر کردن رستوران خود هزینه کنید.

4. هزینه های مربوط به منوی رستوران

مدیریت هزینه غذاهای موجود در منوی رستوران، یکی از کارهایی است که بعضی از رستورانها در برآورد هزینه راه اندازی رستوران انجام نمی دهند! شما باید تمام مواد اولیه موردنیاز برای پختن غذاها و وسایل موردنیاز برای این کار را فهرست کنید.

هزینه های مربوط به منوی رستوران

می توانید مواد اولیه غذاها را در یک نرم افزار فروش یا حسابداری وارد کنید تا همیشه حواستان به هزینه آنها باشد.

شما باید میزان دقیق مواد غذایی مورد استفاده برای پخت یک غذای خاص را نیز بدانید؛ مثلا مشخص کنید که برای درست کردن 10 بشقاب باقالی پلو با مرغ به چه مقدار مرغ، باقالی، سبزی، پیاز، مرغ، روغن، کره، زعفران و… نیاز دارید. برای این کار باید از سرآشپز خود کمک بگیرید تا تمام مواد استفاده شده در غذا را فهرست کنید و وزن هر کدام از این اقلام را به صورت دقیق اندازه بگیرید. برای صرفه جویی در هزینه ها، به دنبال تامین کنندگانی باشید که مواد اولیه و خوراکی ها را با قیمت پایین تر و با کیفیت بهتر به شما عرضه می کنند.

در بحث مدیریت هزینه های منوی رستوران، به میزان هدر رفتن مواد اولیه هم توجه داشته باشید و تا جایی که می توانید جلوی اسراف را بگیرید.

به یاد داشته باشید که منوی رستوران شما باید به گونه ای باشد که توانایی فروش آن را داشته باشید. اگر می خواهید در ابتدای راه در هزینه های رستوران صرفه جویی کنید، بهتر است از هزینه ها و تنوع منو کم کنید. با ساده تر کردن و ارزان تر کردن هزینه های منو، می توانید میزان فروش رستوران خود را بالاتر ببرید.

5. هزینه های نیروها برای برآورد هزینه راه اندازی رستوران

رستوران بدون وجود سرآشپز، گارسون و دیگر پرسنل معنایی ندارد؛ زیرا شما به تنهایی نمی توانید رستوران خود را اداره کنید. استخدام نیروها و پرداخت حقوق به آنها، یکی از موارد مهمی است که در بحث مدیریت هزینه های رستوران باید به آن توجه داشته باشید. در ابتدا شما باید برای چاپ آگهی استخدام نیروها، پول خرج کنید و به صورت آنلاین یا چاپی آگهی بدهید.

برآورد هزینه نیروهای یک رستوران خوب

بعد از انتخاب نیروها و استخدام آنها، هر ماه باید پولی را به عنوان دستمزد باید به آنها بدهید که این نکته مهمی در تخمین و برآورد هزینه راه اندازی رستوران ها می باشد. در ایامی مانند عید نوروز و … باید پول بیشتری به کارکنان خود پرداخت کنید. میزان دستمزد پرسنل رستوران باید به اندازه ای باشد که آنها از کار کردن در رستوران لذت ببرند و نگرانی مالی نداشته باشند؛ در این صورت، کسب و کار شما را مانند شغل اصلی خودشان می بینند و برای موفقیت رستوران شما، تمام تلاش خود را می کنند.

6. هزینه های تبلیغات و بازاریابی رستوران

بخش مهمی از هزینه های رستوران، مربوط به بحث تبلیغات و بازاریابی رستوران است. اگر شما بتوانید به درستی تبلیغات و بازاریابی را انجام دهید، چند برابر پولی که صرف این کار کرده اید به شما باز می گردد. چاپ بنر و بیلبورد از جمله روشهای گران قیمت بازاریابی هستند و ما برای شروع رستوران، این روشها را به شما توصیه نمی کنیم.

شما با پرداخت هزینه های کمتر هم می توانید خود را به دیگران بشناسانید. برای اینکه بتوانید با هزینه کمتری تبلیغات کنید، می توانید از روشهای کم خرج تر برای معرفی رستوران خود استفاده کنید؛ مثلا در شبکه های اجتماعی خود را معرفی کنید و در این شبکه ها از غذاهای خود عکس و فیلم بگذارید، در فضای اینترنت و با کمک راه اندازی وب سایت مشتری جذب کنید، بازاریابی دهان به دهان کنید و از مشتریان خود بخواهید شما را به دوستانشان معرفی کنند. با این روشها، با پرداخت هزینه های کمتر می توانید مشتریان را به سمت خود بکشانید.

7. هزینه های راه اندازی دلیوری رستوران

یکی از قسمتهای مهم رستوران، بخش دلیوری آن است که نقش موثری در برآورد هزینه راه اندازی رستوران دارد. شما باید وسیله نقلیه بخش دلیوری رستوران خود را مشخص کنید، مثلا یک موتور سیکلت یا ماشین را برای این بخش در نظر بگیرید. هم چنین باید برای بسته بندی غذاها در هنگام ارسال و صندوق حمل غذا نیز فکر کنید تا غذای مشتریان به صورت سالم به دستش برسد.

8. هزینه گرفتن مجوزهای رستوران

شما برای اینکه بتوانید رستوران خود را راه اندازی کنید، باید پروانه کسب داشته باشید. گرفتن مجوز رستوران، معمولا با پرداخت هزینه های این کار همراه است. هزینه دریافت مجوز رستوران، در هر منطقه متفاوت است و مراحل خاصی دارد. ما به تمام صاحبان رستوران ها توصیه می کنیم که از ابتدای کار، رستوران خود را در برابر آتش سوزی، حوادث پیش بینی نشده و سرقت بیمه کنند.

مواردی که در بالا ذکر شدند، مهم ترین هزینه های رستوران بودند. البته وقتی شروع به کار کنید، خواهید دید که هزینه های کوچک دیگری نیز وجود دارند؛ اما با اصلی ترین هزینه های رستوران آشنا شدید و می توانید با استفاده از این نکات، سرمایه خود را به خوبی مدیریت کنید.

چگونه می توانید سرمایه لازم برای راه اندازی رستوران را تامین کنید؟

برای اینکه بتوانید از پس تمام هزینه های رستوران خود برآیید، باید قبل از شروع کار بدانید که برای راه اندازی رستوران خود به چه مقدار پول نیاز دارید؟ سپس باید بتوانید این مقدار پول را از منبع مناسبی تامین کنید. سرمایه لازم برای راه اندازی رستوران خود را می توانید از منابع زیر تهیه کنید:

 • سرمایه گذاری شخصی: شما برای پرداخت هزینه های رستوران خود می توانید از منابع مالی شخصی خود استفاده کنید. حساب پس انداز، سرمایه گذاری ملکی، وسیله نقلیه و صندوق های سرمایه گذاری از جمله منابع مالی شما هستند. شما می توانید این سرمایه ها را به پول نقد تبدیل کنید و از آن به عنوان سرمایه اولیه راه اندازی رستوران خود استفاده کنید.
 • کمک گرفتن از خانواده: شما می توانید از خانواده خود کمک بگیرید تا سرمایه لازم برای راه اندازی رستوران را تامین کنید. اگر حرفه ای عمل کنید و حساب و کتاب همه چیز را داشته باشید، می توانید به موفقیت و سود فراوانی برسید و بدهی های خود را صاف کنید.
 • پیدا کردن شریک کاری: شما می توانید به دنبال فردی باشید که تصمیم دارد کاری را به صورت موازی با شما راه اندازی کند. همچنین می توانید افرادی را پیدا کنید که قصد دارند سرمایه گذار اصلی شما باشند. البته در شراکت باید دقت داشته باشید و همه چیز را به صورت مکتوب نگه دارید تا در آینده برای شما و کسب و کارتان مشکلی پیش نیاید.
 • استفاده از برنامه ها و وام های دولتی: معمولا در هر استانی، برنامه های خاصی برای حمایت از کسب و کارها وجود دارد. شما می توانید از سازمانهای دولتی مانند بانکها وام بگیرید و نیاز مالی کسب و کارتان را برطرف کنید. با استفاده از دیگر طرحهای حمایتی دولت، شما می توانید رستوران خود را با دغدغه کمتر راه اندازی کنید.

در این نوشته با مهم ترین نکات برآورد هزینه راه اندازی رستوران آشنا شدید و متوجه شدید که راه اندازی رستوران باید حواستان به چه مواردی باشد. هم چنین با منابع تامین سرمایه اولیه رستوران آشنا شدید. امیدوار هستیم که با خواندن این نوشته، نکات مهم و مفیدی یاد گرفته باشید. از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما بسیار متشکریم.

امتیاز برآورد هزینه راه اندازی رستوران
 • (5)
  جامع بودن این مطلب
 • (5)
  دقیق بودن اطلاعات ارائه شده
 • (5)
  توضیح جزئیات مهم برآورد هزینه های رستوران
 • (5)
  امتیاز نویسنده مطلب
5
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *