خرید رستوران ؛ مزایا و معایب خرید یا اجاره رستوران را بدانید

هدف ما از ارائه این مقاله، شرح مزایا و معایب احتمالی در خرید رستوران می باشد. البته نکاتی درمورد اجاره رستوران نیز به شما خواهیم گفت ، پس در ادامه همراه ما باشید. بسیاری از افرادی که رویای داشتن رستوران خود را دارند، خوشحال می شوند که یک رستوران آماده را خریداری کنند. مزایای خاصی برای خرید رستوران آماده وجود دارد؛ شما نام رستورانی که  قبلا وجود داشته را بدست می آورید و مشتری های پایه خود را نیز دارید.

قبل از خرید رستوران به سابقه آن توجه کنید

باگر یک رستوران چنین شهرت ستاره ای نداشته باشد، شما احتمالا هرگز قادر نخواهید بود که از دست این بازخوردهای بد، رها شوید. اما قبل از اینکه شما بخواهید سبک رستوران مورد علاقه خود را انتخاب کنید، ابتدا باید مزایا و معایب خرید رستوران آماده را در نظر بگیرید.

مثل باز کردن یک رستوران جدید، در هنگام خرید رستوران، چندین عامل کلیدی وجود دارد. محل رستوران، تاریخ فروش و پتانسیل رشد رستوران، باید قبل از خرید یا اجاره مورد بررسی قرار گیرند. فراتر از آن، یکی از مهمترین سوالاتی که باید قبل از خرید رستوران از خود بپرسید این است که: “چرا این رستوران برای فروش گذاشته شده است؟” پاسخ  این سوال، ممکن است به شما بگوید که شما باید این رستوران را بخرید یا از خرید آن صرف نظر کنید.

چرا رستوران برای فروش گذاشته شده است؟

دو دلیل اصلی برای فروش یک رستوران وجود دارد:

صاحبان رستوران ممکن است بخواهند بازنشسته شوند، یا از رئیس بودن خودشان خسته شوند، برای همین تصمیم می گیرند که رستوران خود را به فروش برسانند. مشکلات بهداشتی، مشکلات خانوادگی یا سایر مشکلات شخصی ممکن است باعث شود که صاحب یک رستوران بودن برای برخی افراد دشوار باشد.
یا آنها ممکن است پول کافی برای پرداخت هزینه های خود نداشته باشند (زنگ هشدار دهنده)، و یا بخواهند قبل از اینکه تمام سرمایه خود را از دست بدهند، رستوران را تخلیه کنند (زنگ هشدار بلندتر).

چگونه میتوانم مطمئن باشم که یک رستوران آماده موفق خواهد شد؟

خب، شما به هیچ وجه نمی توانید مطمئن باشید، هیچ نقطه اطمینانی در کسب و کار رستوران (به جز مالیات) وجود ندارد. اما اگر تمرین های خود را انجام دهید، می توانید دریابید که آیا رستوران مورد نظر، واقعا سودآور است و یا یک کابوس مالی. یکی از چیزهایی که قبل از خرید رستوران باید در نظر بگیرید، تصویر بزرگ مالی است که در ادامه آن را به طور کامل توضیح می دهیم.

اگر قصد دارید برای خرید رستوران خود، یک وام تجاری کوچک تقاضا کنید، به یک طرح مفصل مالی، برای طرح کسب و کار رستوران خود نیاز خواهید داشت. چیزهایی که باید در نظر داشته باشید عبارتند از:

فروش مواد غذایی و نوشیدنی (هر دو به صورت ماهانه و سالانه)، هزینه های کار، هزینه های غذایی، و بررسی میانگین هزینه های رستوران. همچنین هزینه خدمات، اجاره، بیمه و مالیات را بررسی کنید. اگر صاحبان فعلی وام، ملک رستوران را در اختیار نداشته باشند، شما باید این مورد را نیز قبل از خرید رستوران خود مورد بررسی قرار دهید. اگر مالک تمایلی به نشان دادن اسناد خود نداشته باشد، بیشتر ادامه ندهید.

اگر آنها در مورد فروش جدی باشند، باید آماده باشند تا تصویری روشن از سلامت مالی رستوران خود داشته باشند. به یاد داشته باشید، ممکن است لازم باشد یک توافقنامه امضاء کنید و به آن ها بگویید که اطلاعات شما را با افراد دیگر به اشتراک نگذارند.

آشنایی با چگونگی فعالیت رستوران پیش از خرید یا اجاره رستوران

اگر با رستوران و فروش آن بسیار آشنا هستید (شما هم آنجا کار می کنید یا مرتبا به آنجا می روید)، باید بدانید چگونه آن مکان برای کسب و کار، فعالیت می کند. آیا رستوران در یک نقطه خوب شهری قرار دارد؟ محل رستوران به اندازه کافی برای رفت و آمد راحت است؟ آیا به اندازه کافی پارکینگ برای جذب مشتری وجود دارد؟ اگر فضا اجاره شده باشد، باید با صاحبخانه درباره اجاره صحبت کنید تا متوجه شوید که در آینده، هزینه اجاره حدودا نزدیک چه مقداری می شود و مدت زمان اجاره آن فضا، از مواردی هستند که وقتی شما مالکیت رستوران را می پذیرید، باید از آن ها آگاه باشید.

نکات مهم نهایی

تصمیم بگیرید که آیا می خواهید رستورانی، همراه با نام، لوگو و منوی آماده بخرید، یا فقط فضا و تجهیزات را خریداری کنید. اگر شما در حال خرید یک رستوران هستید و برنامه ای برای تغییرات آن در دست ندارید، حداقل در ابتدا، بهترین کار این است که نام رستوران فعلی را نگه دارید. اگر نام آن را شکست نخورد، آن را تغییر ندهید. رستوران ها یک سرمایه گذاری خطرناک هستند. حتی رستوران های مجلل با یک رکورد خوب، هیچ گاه چیزی مطمئن نیستند. با این حال، اگر احساس می کنید واقعا آن قدر پرشور هستید که می توانید آن را با موفقیت خریداری کنید، و از تمامی مزایا و معایب آن آگاه هستید، شما موفق به خرید رستوران شده اید.

امتیاز مقاله اجاره یا خرید رستوران
 • (5)
  جامع بودن این مطلب
 • (5)
  کاربردی بودن محتوا
 • (5)
  اطلاعات دقیق خرید یا اجاره رستوران
 • (5)
  امتیاز نویسنده
5
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

2 دیدگاه در “خرید رستوران ؛ مزایا و معایب خرید یا اجاره رستوران را بدانید

مطلب مفیدی بود. سپاس

خیلی ممنون
بازهم به ما سر بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *