راه اندازی فودکورت ؛ تمام چیزهایی که برای راه اندازی باید بدانید

در این مقاله جامع به طور کامل به تمامی چیزهایی که برای راه اندازی فودکورت از فودکورت چیست تا ضوابط طراحی فودکورت باید بدانید می پردازیم. فودکورت (food court) یا سرای غذا، مکانی است که در مکانهای مختلف مانند مراکز خرید، مجتمع های سینمایی، فرودگاه ها، فروشگاه های زنجیره ای، ساختمانهای بزرگ و برج ها می توانید آنها را ببینید. در فودکورت ها، انواع رستورانها و کترینگ ها، در یک سالن عمومی حضور دارند و به سرویس دهی و ارائه انواع غذاها و نوشیدنی ها می پردازند.

معروف ترین فودکورت در ایران، فودکورت برج میلاد است. فودکورت را می توان مجموعه ای از فست فود های کوچک دانست. بسیاری از فست فودهایی که تازه شروع به کار کردهاند، علاقه دارند تا در یک فودکورت به فعالیت بپردازند؛ زیرا هزینه اجاره یا خرید یک فضای مستقل را نمی پردازند و با حذف هزینه اجاره مکان، درآمد و سودشان بیشتر می شود. ضمنا فودکورت ها، مشتریان زیادی دارند.

15 گام مهم برای راه اندازی فودکورت

راه اندازی فوت کورت ، سود زیادی دارد؛ زیرا تعداد مراکز خرید و فروشگاه های بزرگ افزایش پیدا کرده است و بیشتر مردم، از خوردن غذا در مرکز خرید و پاساژها استقبال می کنند. شاید شما نیز به راه اندازی یک فودکورت پرسود علاقه داشته باشید؛ در این صورت به شما پیشنهاد می کنیم برای راه اندازی فودکورت، باید اصول مهم راه اندازی را بدانید و مراحل لازم را به صورت دقیق اجرا کنید. این اصول مهم به شما کمک می کنند که میزان موفقیت فودکورت خود را افزایش داده و احتمال شکست خود را کمتر کنید. در این نوشته قرار است صفر تا صد راه اندازی فودکورت را بخوانید. از شما می خواهیم تا پایان این نوشته همراه ما باشید.

اگر میخواهید در مورد مراحل راه اندازی رستوران اطلاعات جامعی را داشته باشید ما در لینک زیر یک مقاله کامل آموزشی در خصوص صفر تا صد راه اندازی حرفه ای یک رستوران را برای شما قرار داده ایم:

مراحل راه اندازی رستوران ؛ صفر تا صد راه اندازی حرفه ای رستوران

شما باید قبل از راه اندازی فودکورت خود اصول مهم این کار را در نظر بگیرید؛ زیرا باید خود را برای چالش ها و رقابت موجود در بازار غذا آماده کنید. طی کردن گام های زیر برای راه اندازی فودکورت، الزامی است:

1. تفکر و برنامه ریزی فودکورت

اگر می خواهید فودکورت راه اندازی کنید، باید بدانید که وارد حرفه ای می شوید که بسیار پرسود است. شما با راه اندازی فودکورت، تنها یک رستوران یا فست فود نیستید؛ بلکه مجموعه ای شامل تعداد زیادی فست فود، رستوران و کترینگ هستید و سود تمام این کسب و کارها به شما می رسد.

برنامه ریزی راه اندازی فودکورت

این موضوع بسیار خوب است که شما با داشتن فودکورت، سود خوبی می کنید؛ اما باید برای این کار برنامه ریزی کنید و چالش های افتتاح فودکورت را بشناسید.

قبل از هر کاری، تفکر کنید که می خواهید چه خدماتی را در فودکورت خود به مشتریانتان ارائه دهید و سپس وارد عمل شوید.

2. انتخاب نام فودکورت

نام فودکورت شما بسیار اهمیت دارد و ارزشمند است. بعضی از نامها به قدری قدرتمند هستند که در مدت کوتاهی می توانند رشد کنند و در ذهن مشتری ماندگار شوند. نام فودکورت باید قابل اعتماد باشد و بتواند اعتماد مردم را به خود جلب کند. به دنبال اسامی زیبا و معنادار باشید؛ زیرا این کار، کلاس کاری فودکورت شما را بالا می برد.

3. سرمایه گذاری و هزینه های راه اندازی فودکورت

شما برای راه اندازی یک فودکورت موفق خود به سرمایه اولیه نیاز دارید. هزینه های راه اندازی فودکورت شامل هزینه اجاره آن مکان، بخش بندی رستوران ها و فست فودها، دکور فودکورت، هزینه های مصرف آب و برق و گاز، هزینه خرید تجهیزات مانند میز و صندلی، هزینه خرید وسایل آشپزی، مواد اولیه مصرفی، نورپردازی، هزینه تبلیغات و… است.

درست است که فودکورتها، سود خوبی دارند؛ اما بیشتر از یک رستوران یا یک فست فود به سرمایه اولیه نیاز دارد؛ زیرا باید مجموعه ای شامل چندین رستوران، کافی شاپ و فست فود راه اندازی شود. داشتن منابع مالی کافی، به شما کمک می کند که تمام مراحل راه اندازی فودکورت را به درستی و با خیال راحت طی کنید. برای این کار بهتر است از یک کارشناس مالی یا حسابدار کمک بگیرید.

همچنین اگر در فکر راه اندازی یک فست فود موفق هستید ما در لینک زیر یک مقاله جامع آموزشی و مشاوره ای در خصوص تمامی مراحل راه اندازی یک فست فود فوق العاده موفق قرار داده ایم :

آموزش و مشاوره راه اندازی فست فود

4. انتخاب مکان فودکورت

شما باید بهترین مکان را برای فود کورت خود در نظر بگیرید. فودکورت ها باید در جاهایی باشند که محل رفت و آمد مردم باشد. مکانی را برای فود کورت خود انتخاب کنید که مردم زیاد از آن رد می شوند یا در آنجا تجمع می کنند.

به ابعاد مکان فود کورت نیز باید توجه داشته باشید. مکان فودکورت باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا گنجایش تعداد زیادی از مشتریان را در وعده های ناهار و شام داشته باشد. صندلی ها و نشیمن های فودکورت، باید در زمان های شلوغی مراکز خرید و فروشگاه برای نشستن و استراحت افراد کافی باشد.

5. تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی فودکورت

شما باید تمام وسایل و تجهیزات موردنیاز فودکورت را خریداری کنید تا بتوانید خدمات خود را به بهترین شکل به مشتریانتان ارائه دهید. پس این یکی از گام های مهم در راه اندازی فودکورت می باشد. تجهیزات فودکورت به آشپزها و پرسنل فود کورت کمک می کند که کار خود را راحت تر و سریع تر انجام دهند. تجهیزات فودکورت شامل تجهیزات آماده سازی و نگهداری مواد اولیه، میز و صندلی، تجهیزات پخت غذا و تجهیزات سرو غذا است.

تجهیزات مورد نیاز راه اندازی فودکورت

در فودکورت شما به وسایلی مانند اجاق گریل، چرخ گوشت، تاپینگ پیتزا، فر ساندویچ، اسلایسر مواد غذایی، دستگاه مرغ سوخاری، دستگاه مرغ بریان، دستگاه سرخ کن، توستر، فر پیتزا، کباب ترکی، خط سلف سرویس، ریل و رف، کانتر قاشق و چنگال، کانتر ساده، کانتر سرد، کانتر گرم، کانتر صندوق، میز و صندلی، لامپهای تزئینی، یخچال، فریزر، سطل زباله، چاقو، وان شستشو، خمیر پهن کن و… نیاز دارید. تجهیزات فود کورت باید به گونه ای باشد که غذا را سالم نگهداری کند، مواد اولیه را برای پخت غذا آماده کند و به بهترین شکل ممکن به مشتری تحویل دهد.

6. طرح کسب و کار فودکورت

قبل از راه اندازی فودکورت ، باید طرح کسب و کارتان را بنویسید. در طرح کسب و کار خود، موضوعاتی مانند هزینه های مکان فودکورت، هزینه خرید تجهیزات، حقوق و دستمزد نیروی انسانی، میزان سرمایه در گردش، میزان فروش، چشم اندازهای فود کورت، مدیران داخلی، کارکنان اصلی و میزان سود خود را تا حدودی مشخص می کنید. طرح کسب و کار شما باعث می شود به شفافیت بیشتری برسید و میزان موفقیت خود را بیشتر کنید. در طرح کسب و کار خود، شما مشخص می کنید که چه رستورانها و فست فودهایی را می خواهید در فودکورت خود بگنجانید، روزانه به چند نفر خدمت رسانی کنید و چگونه کسب و کار خود را گسترش دهید.

7. مجوزهای موردنیاز برای راه اندازی فودکورت

برای ایجاد و راه اندازی فودکورت، شما باید قوانین و مجوزهای لازم برای افتتاح یک فودکورت را دریافت کنید. برای گرفتن مجوز کسب، به اتحادیه اغذیه فروشان و مواد غذایی مراجعه کنید. هم چنین باید مجوز اداره بهداشت و اماکن را داشته باشید.

. اداره بهداشت، درباره مسائل بهداشتی فود کورت به شما اطلاعات خوبی می دهد، همچنین باید درباره موارد مربوط به بهداشت غذا به صورت کامل تحقیق کنید.

آیا می دانید برای راه اندازی کافی شاپ باید چه مراحلی را طی کنیم؟ در مقاله آموزشی زیر یک راهنمای کامل برای راه اندازی کافی شاپ را برای شما آماده کرده ایم ، روی لینک زیر کلیک کنید :

راه اندازی کافی شاپ ؛ صفر تا صد مراحل راه اندازی کافی شاپ

8. طراحی و دکوراسیون فودکورت

یکی از اصلی‌ترین مراحل راه اندازی فودکورت، طراحی و دکوراسیون فودکورت است. شما باید پلان فودکورت را به بهترین و زیباترین شکل طراحی کنید. شما باید مکان درست هر وسیله را شناسایی کنید و اشیا را به درستی در فضای فودکورت بچینید. درصد زیادی از موفقیت فودکورت شما در گرو طراحی فودکورت شما است. در مجتمع‌های تجاری معمولا فضای مشخص و محدودی برای فودکورت ها وجود دارد و شما باید نکات ضروری را در طراحی فودکورت خود در نظر بگیرید.

دکوراسیون فودکورت شما به گونه ای باشد که افراد آزادی حرکتی داشته باشند و بتوانند به راحتی رفت و آمد کنند. هم چنین مشتریان باید در فضای سالن غذاخوری احساس آرامش و راحتی داشته باشند. نورپردازی، ترتیب و چیدمان غرفه‌ های فود کورت نیز بسیار اهمیت دارد. رعایت اصول ایمنی، بهداشتی، نظافتی در فودکورت ها بسیار اهمیت دارد. در هنگام طراحی و دکوراسیون فود کورت، هم به فضای آشپزخانه و هم به سالن غذاخوری باید توجه داشته باشید.

طراحی آشپزخانه: برای راه اندازی فودکورت باید یک آشپزخانه همه چی تمام داشته باشید. آشپزخانه فودکورت باید بسیار تمیز باشد و تمام اصول بهداشت و ایمنی غذا به خوبی در آن رعایت شود. جای تمام وسایل آشپزخانه باید مشخص باشد تا از ایجاد بی نظمی در محیط آشپزخانه جلوگیری شود. هر غرفه، باید قسمت خاصی از آشپزخانه فودکورت را به خود اختصاص دهد تا هر غرفه بتواند غذای مخصوصش را به راحتی آماده سازی کند.

طراحی سالن فودکورت: قبل از اینکه مشتری ها، غذای شما را بچشند، محیط ظاهری فوت کورد شما را می بینند و باید به نحوی، مجذوب آن محیط شوند. فضای ظاهری و دکوراسیون فودکورت، در روحیه مشتری ها تاثیر زیادی می گذارد. اگر افراد احساس آرامش و راحتی داشته باشند، دفعات بعدی نیز به فودکورت شما می آیند. تلاش کنید تا سالن فودکورت شما زیبا شود. برای زیبا سازی فضا می توانید از درختچه های کوچک، گلدانها و گل های رنگی، آب نماها و دکوری های زیبا استفاده کنید. میز و صندلی های فودکورت باید به گونه ای چیده شود که افراد در هنگام رفت و آمد، مشکلی نداشته باشند. هم چنین رنگهای استفاده شده در فودکورت باید جذاب و وسوسه کننده باشد. برای دکور کردن فضای داخلی فودکورت، بهتر است از کارشناس داخلی و مهندسان معماری کمک بگیرید.

9. طراحی منوی فودکورت

یکی از مراحل مهم در تاسیس فودکورت، طراحی منوی فودکورت است. یکی از نکاتی که باید بدانید این است که برای جلب رضایت مهمانان و مشتریان، باید تنوع را در منوی فودکورت خود رعایت کنید. شما باید در فودکورت خود، حداقل 5 نوع رستوران، فست فود و کافی شاپ داشته باشید و 5 منوی غذایی و نوشیدنی متنوع و جذاب داشته باشید تا بتوانید ذائقه مهمانان را تامین کرده و رضایت آنها را جلب کنید.

طراحی منو فودکورت

البته شما باید توانایی مدیریت این رستورانها و کافی شاپها را داشته باشید و همواره، کیفیت کار آنها را زیر نظر بگیرید تا بتوان گفت یک راه اندازی فودکورت موفق داشته اید. منوی فودکورت شما باید بسیار جذاب، قدرتمند و زیبا باشد. در هنگام طراحی منوی فودکورت، هم به طراحی محتویات منو و هم به قیمت گذاری آیتم های منو توجه داشته باشید.

طراحی محتویات منو: منوی فودکورت شما باید گویا و کامل باشد. هر غذا و نوشیدنی که در فود کورت شما سرو می شود را در منوی خود بگنجانید. برای راحت تر کار خود، می توانید برای هر غرفه، از منوی جداگانه ای استفاده کنید. روی منو، باید هزینه و مبلغ هر آیتم را به صورت واضح بنویسید. بهتر است محتویات و مواد خوراکی به کار رفته در هریک از موارد منو را به صورت دقیق بنویسید و تصویر مشخصی از غذا را روی منو چاپ کنید. از عکس ها و رنگهای جذاب در منوی خود استفاده کنید تا افراد در هنگام تصمیم گیری بتوانند راحت تر غذای دلخواهشان را انتخاب کنند.

قیمت گذاری منو: قیمت گذاری منوی فودکورت، یکی از کارهای مشکل به حساب می آید. شما باید هزینه غذا و منوی فود کورت را به صورت دقیق حساب کنید. قیمت گذاری منوی فودکورت، باید بر مبنای هزینه تهیه مواد اولیه انجام شود. همچنین باید به هزینه آشپز، هزینه کارکنان فودکورت و سود خود فکر کنید. به علاوه باید هزینه آب و برق و گاز مصرف شده برای طبخ غذا را در نظر بگیرید.

10. پیدا کردن تامین کننده مناسب برای راه اندازی فودکورت

برای تهیه غذا در فودکورت، شما باید مواد اولیه غذاها را تهیه کنید. هم چنین باید تجهیزات پخت و پز، تجهیزات سرو غذا و دیگر نیازهای خود را از تامین کننده مناسبی خریداری کنید. اگر تامین کننده شما شخصی باانصاف باشد، اقلام موردنیاز شما را با هزینه ای کم به دست شما می رساند. کیفیت مواد اولیه بسیار اهمیت دارد؛ زیرا باعث خوشمزه شدن غذاها و فست فودهای مجموعه شما می شود و مشتریان بیشتری را به سمت شما می کشاند. با پیدا کردن تامین کننده مناسب و قابل اطمینان، شما می توانید در هزینه های فودکورت صرفه جویی کرده و میزان سود خود را افزایش دهید.

برای راه اندازی یک کترینگ یا آشزخانه بیرون بر موفق باید چه مراحلی را طی کنید؟ در محتوای آموزشی لینک زیر به صورت کامل همه چیزهایی که برای یک راه اندازی موفق کترینگ یا آشپزخانه بیرون بر نیاز دارید را برای شما آماده کرده ایم:

راه اندازی کترینگ یا آشپزخانه بیرون بر

11. راه اندازی دلیوری فودکورت

وقتی فودکورت بزرگی داشته باشید، بسیاری از فروشگاه ها و کاسبان اطراف، غذای خود را از فودکورت شما می خرند. همچنین بسیاری از افراد دوست دارند که غذا یا فست فودشان را در منزل یا محل کارشان میل کنند؛ در نتیجه فودکورت شما باید خدمات پیک و بیرون بر غذا داشته باشد. پس حتما این موضوع را در راه اندازی فودکورت مدنظر قرار دهید. دلیوری فودکورت باید غذای سفارش داده شده را در بسته بندی محصول قرار دهد و آن را سالم به دست مشتری برساند.

وقتی می خواهید برای فودکورت خود دلیوری راه اندازی کنید، به سیستم حمل غذا، بسته بندی غذا، مکان پارک موتور پیک و هزینه ارسال غذا فکر کنید. در مجموعه بزرگی مانند فودکورت، بهتر است چندین دلیوری و پیک داشته باشید.

12. استخدام آشپزها و نیروهای فودکورت

شما مدیر فودکورت هستید و باید برای غرفه ها و بخش های فودکورت خود، از سرآشپزها و نیروهای حرفه ای، دعوت به همکاری کنید. هرچه سرآشپزهای فودکورت شما حرفه ای تر باشند، میزان سود شما بیشتر می شود و سریع تر می توانید به موفقیت برسید.

استخدام نیروها در فودکورت

از آشپزهای ماهر و باتجربه در پخت غذاهای ایتالیایی، غذاهای ایرانی، فست فودها و… استفاده کنید. در کنار استخدام سرآشپزها باید از افرادی به عنوان صندوقدار، نظافت کننده، گارسون، مسئول خرید، پیک و بازاریاب استفاده کنید.

13. آموزش نیروهای فودکورت

بعد از استخدام نیروها شما باید آنها را آموزش دهید. در فودکورت، شما باید اصول کار در کنار دیگر غرفه ها، نحوه برخورد با مشتریان، اصول پاکیزگی و نظافت محیط فودکورت، چگونگی حل مشکلات مشتریان، طریقه پخت انواع غذاهای فست فودی، غذاهای ایرانی، انواع پیتزاها و… را به نیروهای خود آموزش دهید. قبل از راه اندازی فودکورت، می توانید برای تمام کارکنان، دوره های آموزشی برگزار کنید و نکات مهم را به آنها منتقل کنید.

14. قوانین و مقررات را پیش از راه اندازی فودکورت تعیین کنید

فودکورت شما باید قوانین و مقررات خاصی داشته باشد تا بتواند به صورت دقیق و منظم فعالیت کند.

قوانین و مقررات فودکورت

شما باید در ابتدای کار به کارکنان خود قوانین و مقررات فودکورت را آموزش دهید. داشتن قوانین و مقررات، باعث می شود که مجموعه های مختلف به خوبی در کنار یکدیگر کار کنند و به مشتریان خدمت رسانی کنند.

15. تبلیغات و بازاریابی فودکورت

بعد از اینکه فودکورت خود را راه اندازی کردید، باید بتوانید با تبلیغات و بازاریابی مشتریان را با خود آشنا کنید. برای تبلیغات و بازاریابی فودکورت خود می توانید از روشهای مختلف مانند پخش کاتالوگ، تراکت، تبلیغات محیطی، بیلبورد و شبکه های اجتماعی استفاده کنید و مشتری ها را به سمت خود بکشانید.

بازاریابی و تبلیغات فودکورت

امروزه در بازار غذا، فضای رقابتی بسیار تنگاتنگ و نفس گیر است و شما باید بتوانید در بحث معرفی خود و تبلیغات، از دیگر رقیبانتان پیشی بگیرید.

در این نوشته صفر تا صد راه اندازی فودکورت را خواندید و دانستید که برای راه اندازی یک فودکورت موفق و پر سود، باید 15 مرحله مهم این کار را پشت سر بگذارید. . این روشها به شما کمک می کند که بتوانید کسب و کارتان را گسترش دهید و فودکورت پر از مشتری و سودآوری داشته باشید. امیدواریم مطالب این نوشته برای شما مفید بوده باشد. از اینکه تا انتهای این نوشته همراه ما بودید، از شما متشکریم.

 

امتیاز راه اندازی فودکورت
 • (5)
  جامع بودن این مطلب
 • (5)
  دقیق بودن اطلاعات ارائه شده
 • (5)
  توضیح جزئیات مهم راه اندازی فودکورت
 • (5)
  امتیاز نویسنده
5
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *