راه اندازی کترینگ یا آشپزخانه بیرون بر ؛ صفر تا صد راه اندازی تهیه غذا

در این پست ویژه قصد داریم تا صفر تا صد راه اندازی کترینگ یا تهیه غذا ( راه اندازی آشپزخانه بیرون بر ) را بررسی کرده و شما را از تمامی مراحل آگاه کنیم. کترینگ، کلمه ای انگلیسی است و به معنای مکان تهیه غذا و نوشیدنی و عرضه ان به مکانهای مختلف است. انواع غذاها در کترینگ آماده می شود و برای دیگر مکانها ارسال خواهد شد. کترینگ ها انواع مختلفی دارند: مثلا کترینگ بیمارستانی، کترینگ قطار، کترینگ هواپیما، کترینگ رستوران و… هر کدام از این کترینگ ها، با توجه به نیاز کاربران، شرایط خاص خودشان را دارند.

مثلا کترینگ های هواپیما، باید غذاهای سرد و سبک را آماده کنند؛ اما کترینگ هتل، باید غذاهای گرم با تنوع بیشتر را درست کند.

راه اندازی کترینگ، سودآور است؛ زیرا مکانهای بسیاری از خدمات تهیه غذا استفاده می کنند؛ اما موفقیت در راه اندازی آشپزخانه بیرون بر ، در گرو آگاهی از اصول این کار و انجام مراحل اصلی آن است. در این نوشته، شما با صفر تا صد راه اندازی کترینگ آشنا خواهید شد.

اگر دوست دارید نکات مهم راه اندازی تهیه غذا را بدانید و با اصلی ترین مراحل راه اندازی آشپزخانه بیرون بر آشنا شوید، این مطلب را مطالعه کنید. با خواندن این نوشته، استراتژی های مهم ورود به بازار رقابت را نیز یاد می گیرید.

15 مرحله مهم راه اندازی کترینگ ( راه اندازی آشپزخانه بیرون بر )

وقتی تصمیم به راه اندازی کترینگ می گیرید، باید خود را برای چالش های این مسیر آماده کنید تا میزان شکست شما کاهش پیدا کند.

برای راه اندازی آشپزخانه بیرون بر ، نیاز به طی کردن مراحل مهم این کار است. اگر شما هم تصمیم به این کار گرفته اید، مراحل زیر را باید پشت سر بگذارید.

اگر میخواهید در مورد مراحل راه اندازی رستوران اطلاعات جامعی را داشته باشید ما در لینک زیر یک مقاله کامل آموزشی در خصوص صفر تا صد راه اندازی حرفه ای یک رستوران را برای شما قرار داده ایم:

مراحل راه اندازی رستوران ؛ صفر تا صد راه اندازی حرفه ای رستوران

1. انتخاب نوع کترینگ

شما در مرحله اول باید به این فکر کنید که قصد راه اندازی چه مدل کترینگی را دارید؟ همانطور که گفتیم، کترینگ ها انواع مختلفی دارند و هر کدام، غذای خاصی را آماده می کنند. در مرحله اول راه اندازی کترینگ ببینید که می خواهید کترینگ هتل داشته باشید یا قصد آماده کردن غذا برای هواپیماها را دارید؟

انواع کترینگ در راه اندازی کترینگ

با انتخاب نوع کترینگ، شما می توانید مسیر فعالیت خود را شفاف تر کنید. معروف ترین نوع کترینگ در شهرهای ایران، «کترینگ کلاسیک» است. در کترینگ کلاسیک، انواع چلوکباب ها، چلو خورش ها، خوراک ها و غذاهای سنتی ایران سرو می شود. جالب است بدانید که تعداد نسبتا زیادی از کترینگ ها، غذاهای فست فودی مانند مرغ سوخاری، برگر، انواع پیتزا و پاستا را درست می کنند و برای مشتریان خود سرو می کنند؛ اما به یاد داشته باشید که ارزش غذایی کترینگ های کلاسیک از کترینگ های فست فودی بیشتر است.

دقت داشته باشید که هر مدل کترینگ، مخاطبان خاص خودش را دارد و شما باید بتوانید با مخاطبان کترینگ خود ارتباط خوبی برقرار کنید.

2. انتخاب نام کترینگ از مهمترین مراحل راه اندازی آشپزخانه بیرون بر

مرحله بعدی در راه اندازی کترینگ انتخاب نام کترینگ است، پس از اینکه نوع کترینگ خود را مشخص کردید، حالا باید نام زیبایی برای کترینگتان انتخاب کنید. در هنگام انتخاب نام کترینگ دقت کنید؛ زیرا این نام، برند کسب و کار شما می شود و دیگران باید این نام را به خوبی در ذهن بسپارند.

نام کترینگ شما احساسات مخاطب را بر می انگیزد و پیام خاصی را به او منتقل می کند. اسم کترینگ شما باید ریتمیک و کوتاه باشد و اتفاق خوشی را در ذهن مخاطبان تداعی کند. اگر نام کترینگ شما در مخاطب احساس خوبی ایجاد کند، می توانید به موفقیت کسب و کارتان امیدوار باشید.

فراموش نکنید انتخاب نام تهیه غذا یکی از مهم ترین مراحل راه اندازی آشپزخانه بیرون بر است. با انتخاب یک نام تجاری خلاقانه برای کترینگ خود، هم از سایر رقبایتان متمایز می شوید و هم آسان تر می توانید تبلیغات و بازاریابی را انجام دهید.

3. سرمایه گذاری و هزینه های کترینگ

راه اندازی تهیه غذا به سرمایه اولیه نیاز دارد. شما برای خرید یا اجاره مکان کترینگ، خرید تجهیزات کترینگ، خرید مواد اولیه غذاها، استخدام کارکنان، پرداخت حقوق آنها و تبلیغات به سرمایه اولیه نیاز دارید. معمولا تا چند ماه بعد از راه اندازی کترینگ، سود خاصی نخواهید داشت و باید از جیب خرج کنید؛ به همین دلیل، در ابتدا باید منبع مالی خود را مشخص کنید تا در اواسط راه پول کم نیاورید.

برای راه اندازی آشپزخانه بیرون بر شما می توانید از وام کارآفرینی استفاده کنید یا پولی که در بانک پس انداز کرده اید را خرج کنید؛ در هر صورت باید مطمئن شوید که پول شما کافی باشد. برای صرفه جویی در هزینه های کترینگ، می توانید به جای خرید تجهیزات گران قیمت، وسایل موردنیاز را کرایه کرده یا آنها را به صورت دست دوم خریداری کنید.

پیشنهاد بعدی این است که به سراغ غذاهایی بروید که مطمئن هستید مردم از آنها استقبال خواهند کرد. هم چنین بهتر است مشتریان خود را از میان افرادی انتخاب کنید که برای غذای خود، پول خوبی پرداخت می کنند. این کارها به شما کمک می کند که میزان سود کسب و کار خود را افزایش دهید. برای مدیریت بهتر هزینه ها از یک حسابدار کمک بگیرید.

همچنین اگر در فکر راه اندازی یک فست فود موفق هستید ما در لینک زیر یک مقاله جامع آموزشی و مشاوره ای در خصوص تمامی مراحل راه اندازی یک فست فود فوق العاده موفق قرار داده ایم :

آموزش و مشاوره راه اندازی فست فود

4. انتخاب مکان کترینگ برای راه اندازی کترینگ

یکی از مهم ترین گام ها برای راه اندازی کترینگ ، انتخاب مکان آن است. مکان نامناسب کترینگ، یکی از اصلی ترین دلایل شکست کترینگ است؛ زیرا باعث می شود که شما ناشناخته بمانید و مشتریان زیادی پیدا نکنید. شما برای انتخاب مکان مناسب کترینگ، نیاز به صرف زمان و انرژی خواهید داشت. برای انتخاب مکان، در ابتدا باید به علاقه خود در انتخاب مکان مناسب توجه کنید. هم چنین باید میزان دسترسی افراد به آن منطقه و ویژگی ‌های مکان را بررسی کنید.

در این مرحله از راه اندازی آشپزخانه بیرون بر ، برای اینکه بتوانید مکان کترینگ خود را به خوبی انتخاب کنید، باید به مشتریان هدف خود نیز فکر کنید. میزان دسترسی با وسایل نقلیه، جای پارک و… از جمله دیگر نکات مهم برای انتخاب مکان کترینگ است. به علاوه به میزان اجاره یا خرید کترینگ هم باید فکر کنید؛ زیرا این موضوع در بحث مالی کترینگ اهمیت زیادی دارد.

5. تجهیزات موردنیاز آشپزخانه بیرون بر

تجهیزات موردنیاز راه اندازی آشپزخانه بیرون بر ، شامل وسایل پخت و پز از جمله گاز و ظروف آشپزی، فر، سرخ کن، ماشین ظرفشویی، یخچال و فریزر، کباب پز و… است که شما باید آنها را برای کترینگ خود تهیه کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی آشپزخانه بیرون بر

همچنین باید ظروف بسته بندی و سرو غذا را خریداری کنید. اگر خدمات بیرون بر غذا دارید، باید به وسیله نقلیه و سیستم حمل غذا نیز فکر کنید. شما باید پول کافی برای خرید تجهیزات موردنیاز کترینگ را داشته باشید و این وسایل را از یک تامین کننده مناسب خریداری کنید.

6. طرح کسب و کار تهیه غذا

یکی از مهم ترین کارهایی که مدیران اصلی و صاحبان کسب و کارها باید انجام دهند، نوشتن طرح کسب و کار است. طرح کسب و کار، به شما کمک می کند که برای آینده کترینگ بهتر برنامه ریزی کنید و از اهداف اصلی خود باخبر باشید. طرح کسب و کار، آینده کسب و کار شماست.

شما باید موارد مهمی چون اهداف کلی کترینگ و مراحل رسیدن به این اهداف را در طرح کسب و کار خود بگنجانید. در این طرح شما مدیران داخلی و تعداد کارکنان کترینگ را مشخص می کنید، سبک کترینگ و غذاهای آماده شده در آن را تعیین می کنید، هدف خود را از راه اندازی کترینگ به صورت شفاف بیان می کنید، تجهیزات موردنیاز کترینگ را فهرست می کنید، لیستی از تامین کنندگان می نویسید، استراتژی های تبلیغات خود را مشخص می کنید.

تعیین می کنید که برای این کار به چه پروانه ها و مجوز هایی نیاز دارید، میزان سرمایه و سود خود را می نویسید، منوی کترینگ را ایجاد می کنید و چشم اندازهای اجرایی خود را نیز مشخص خواهید کرد. هم چنین استراتژی های تبلیغات کترینگ را یادداشت می کنید تا بتوانید آنها را اجرا کنید.

آیا می دانید برای راه اندازی کافی شاپ باید چه مراحلی را طی کنیم؟ در مقاله آموزشی زیر یک راهنمای کامل برای راه اندازی کافی شاپ را برای شما آماده کرده ایم ، روی لینک زیر کلیک کنید :

راه اندازی کافی شاپ ؛ صفر تا صد مراحل راه اندازی کافی شاپ

7. مجوزهای موردنیاز برای راه اندازی کترینگ

اما شرایط اخد مجوز کترینگ چگونه است؟ برای راه اندازی کترینگ، شما باید پروانه کسب داشته باشید. همچنین باید از اداره بهداشت محل زندگی خود، مجوز این کار را دریافت کنید. همچنین لازم است قوانین مربوط به مدیریت کترینگ و بهداشت محیط کترینگ را بلد باشید.

اگر مجوزهای لازم برای راه اندازی آشپزخانه بیرون بر را نداشته باشید، در اواسط فعالیت خود با مشکل مواجه خواهید شد و ممکن است نتوانید به فعالیت خود ادامه دهید. بعد از مراجعه به اداره بهداشت و تشکیل پرونده، دستورالعمل های لازم برای مدیریت مکان طبخ غذا و نکات مهم برای ایمنی غذا به شما داده می شود.

8. طراحی دکوراسیون کترینگ برای راه اندازی

طراحی دکوراسیون تهیه غذا اهمیت زیادی دارد و در جذب مشتری تاثیر زیادی می گذارد. کترینگ هایی که از نظر طراحی قوی تر هستند، مشتریان بیشتری دارند و میزان فروش آنها نیز بالاتر است. در کترینگ ها، کیفیت غذا، در درجه اول قرار دارد؛ اما نباید از اهمیت چیدمان و دکوراسیون کترینگ غافل شد.

دکوراسیون کترینگ

برای دکوراسیون مناسب کترینگ باید هم به دکوراسیون آشپزخانه و هم به دکوراسیون سالن کترینگ توجه کرد.

 • دکوراسیون آشپزخانه: برای راه اندازی کترینگ به صورت موفق آشپزخانه کترینگ باید به صورت منظم چیده شود. همه وسایل باید در سر جای خودش قرار بگیرد تا آشپزخانه، کثیف و بی نظم نشود. میزان دسترسی آشپزها به وسایل پرکاربرد مانند گاز، فر یا کباب پز باید راحت باشد. برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه، می توانید از یک معمار یا مشاور کمک بگیرید.
 • دکوراسیون سالن کترینگ: شما باید سالن کترینگ را به گونه ای بچینید، که احساس آرامش را به افراد منتقل کند و اعتماد آنها را جلب کند. دکوراسیون سالن کترینگ، باید به گونه ای باشد که فرد با محیط ارتباط برقرار کند. شما می توانید از عناصر طبیعی مانند گیاهان و رنگهای دلنشین استفاده کنید تا فضای کترینگ شما زیباتر شود.

9. طراحی منوی کترینگ

یکی از کارهای مهم در راه اندازی کترینگ شما این است که باید منوی کترینگ خود را مشخص کنید. طراحی منوی کترینگ، شامل فهرست کردن غذاهای کترینگ و قیمت گذاری روی آنها است.

انتخاب منو در راه اندازی کترینگ - راه اندازی آشپزخانه بیرون بر

 • طراحی محتویات منو: با طراحی محتویات منو، مشتریان شما متوجه می شوند که چه غذاهایی در این کترینگ آماده می شود. همچنین کارکنان نیز می دانند، چه غذاهایی را باید آماده کنند. با طراحی مناسب منو، کلاس کاری کترینگ شما بالاتر می رود. منوی کترینگ شما، تراکت تبلیغاتی شما است و شما باید برای تنظیم منوی خود دقت کنید. هر غذایی که دوست دارید آماده کنید و توانایی تهیه آن را دارید، در منو بگنجانید. البته واجب است که به سلیقه مشتری ها و ذائقه آنها توجه داشته باشید.
 • قیمت گذاری ها در منو: برای قیمت گذاری غذاهای کترینگ خود می توانید براساس هزینه ها قیمت گذاری کنید. یعنی با محاسبه هزینه مواد اولیه و دستمزد آشپز، تعیین کنید که قیمت تمام شده آن غذا چقدر است و بعد از اضافه کردن درصد سود خود قیمت را روی منو درج کنید. در این روش، باید هزینه آب و برق و گاز مصرف شده برای طبخ غذا را در نظر بگیرید. همچنین می توانید قیمت غذاهای خود را با توجه به مشتری های خود تعیین کنید. در این روش شما پیش بینی می کنید که مشتری برای آن غذا چه قیمتی را می پردازد، و همان قیمت را درج خواهید کرد. اگر دقت داشته باشید، کترینگ های بالای شهر، با کترینگ های پایین شهر از نظر قیمت متفاوت هستند؛ زیرا توان مالی مشتریان آنها با هم فرق دارد.

اگر میخواهید در مورد مراحل راه اندازی فودکورت اطلاعات بارارزشی در اختیار داشته باشید ما در لینک زیر یک مقاله کامل آموزشی در خصوص مراحل راه اندازی فودکورت برای شما قرار داده ایم:

راه اندازی فودکورت ؛ تمام چیزهایی که برای راه اندازی باید بدانید

10. پیدا کردن تامین کننده مناسب برای راه اندازی کترینگ

شما برای پخت غذا در کترینگ، به خوراکی ها و مواد اولیه نیاز دارید. در گام دهم، شما باید تامین کننده مناسبی برای خرید تجهیزات و مواد غذایی پیدا کنید. برای پیدا کردن تامین کننده، باید به خوبی تحقیق کنید و از دیگر رستورانها و کترینگها بپرسید که اقلام موردنیازشان را از چه منابعی تهیه می کنند.

دقت کنید که تامین کننده باید نیازهای شما را به صورت دقیق و سریع به دست شما برساند تا در روند خدمات رسانی و تهیه غذا اختلالی پیش نیاید.

11. راه اندازی دلیوری تهیه غذا

کترینگ ها باید بیرون بر یا پیک غذا داشته باشند تا مشتری بعد از سفارش، غذایش را در محل موردنظرش تحویل بگیرد. نحوه ارسال غذا یا دلیوری غذا بسیار اهمیت دارد. دلیوری کترینگ، معمولا موظف است تعداد زیادی غذا را به دست سفارش دهنده برساند.

در این مرحله راه اندازی کترینگ باید به عوامل مختلفی دقت کنید. در هنگام راه اندازی دلیوری کترینگ خود باید دقت کنید و از قبل به موارد مهمی چون بسته بندی غذا در هنگام ارسال، وسیله نقلیه، سیستم حمل مناسب و صندوق حمل غذا فکر کنید. غذای ارسال شده باید کاملا سالم به دست مشتری ها برسد و وظیفه شما است که بستر مناسبی برای حمل غذای مشتری فراهم کنید.

12. استخدام نیروهای کترینگ

شما برای مدیریت بهتر کترینگ خود، باید از دیگر افراد کمک بگیرید و نیرو استخدام کنید. سودآوری و موفقیت کترینگ شما در گرو داشتن تیمی حرفه ای شامل آشپز حرفه ای، مسئول خرید دقیق، حسابدار زیرک و پرسنل کاربلد است.

با چاپ آگهی و سفارش تبلیغ، درصدد استخدام نیروهای حرفه ای و مناسب باشید. مدتی به صورت آزمایشی با افراد منتخب کار کنید و در صورت رضایت، آنها را استخدام کنید. نیروهای کترینگ باید کار خود اهمیت دهند و تمام وظایفشان را به درستی انجام دهند.

13. آموزش نیروهای کترینگ

شما باید پرسنل کترینگ خود را به خوبی آموزش دهید؛ مثلا آنها را از اهداف کترینگ مطلع کنید و موارد مهم مدیریت کترینگ را به آنها آموزش دهید. نحوه پخت غذا، آماده کردن غذا در سریع ترین زمان ممکن، نحوه برخورد با مشتریان، نحوه تمیز نگه داشتن کترینگ و موضوعاتی شبیه به این را به پرسنل خود آموزش دهید تا آنها بتوانند کارشان را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

14. قوانین و مقررات آشپزخانه بیرون بر

بهتر است در ابتدای کار، افراد را با قوانین و مقررات کترینگ آشنا کنید. مثلا به آنها بگویید که یک ربع قبل از شروع ساعت کاری باید در کترینگ حاضر شوند، از آوردن وسایل غیرضروری به محل کار خودداری کنند، در طول زمان کار با تلفن همراه صحبت نکنند، از ظروف کترینگ برای غذا خوردن و… استفاده نکنند، از شوخی کردن بیش از حد خودداری کنند، موهای خود را مرتبا کوتاه کنند، از دستکش و کلاه استفاده کنند، سیگار نکشند و… با تعریف قوانین و مقررات کترینگ، شما می توانید نظم و آرامش بیشتری را در محیط کترینگ برقرار کنید.

15. تبلیغات و بازاریابی کترینگ

بعد از اینکه کترینگ خود را افتتاح کردید، باید خود را به مشتریانتان معرفی کنید و از آنها دعوت کنید که از خدمات شما استفاده کنند. تبلیغات و بازاریابی، روشی است که به شما کمک می کند برای کترینگ خود تبلیغات انجام دهید و مشتریان را از وجود کسب و کار خود مطلع کنید.

برای موفقیت در راه اندازی آشپزخانه بیرون بر باید همیشه به تبلیغات موفق و حرفه ای فکر کنید. تبلیغات کترینگ شما باید جذاب و حرفه ای انجام شود تا تمایز شما را با دیگر کترینگ ها نشان دهد. برای تبلیغات و بازاریابی کترینگ خود می توانید از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تبلیغات چاپی، تبلیغات گوگل، بازاریابی ایمیلی و… استفاده کنید تا کترینگ خود را به مشتریانتان معرفی کنید.

در این نوشته صفر تا صد راه اندازی کترینگ را خواندید و دانستید که برای راه اندازی یک کترینگ موفق و پر سود، باید 15 مرحله مهم این کار را پشت سر بگذارید. اگر بتوانید این 15 اصل را به صورت دقیق انجام دهید، می توانید کترینگی پررونق و پر از مشتری داشته باشید.

از اینکه تا انتهای مقاله راه اندازی آشپزخانه بیرون بر همراه ما بودید، از شما متشکریم. حتما نظرات و پیشنهادات خود را در مورد این مقاله در بخش کامنت ها بنویسید.

امتیاز راه اندازی کترینگ
 • (5)
  جامع بودن این مطلب
 • (5)
  کاربردی بودن نکات مطلب
 • (5)
  پوشش تمامی نکات راه اندازی
 • (5)
  امتیاز نویسنده
5
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *