طراحی رستوران؛ چطور رستوران خود را طراحی کنیم؟

ما در این مقاله قصد داریم اصول طراحی قسمت های مختلف رستوران یا به طور کلی نکات طراحی رستوران را به شما آموزش دهیم. راه اندازی رستوران جدید، یک سرمایه گذاری هیجان انگیز در کسب و کار به حساب می آید؛ بنابراین، طراحی رستوران جدید نیز، می تواند جذاب باشد. اما چطور فضای جذاب ایجاد کنیم؟ ، آیا اطمینان داریم که صندلی ها کافی هستند؟ چطور از یک فضای خالی، آشپزخانه ای که به خوبی سازمان یافته را ایجاد کنیم؟  سیستم های ضدحریق، تهویه و دیگر سیستم های ساختمان را در کدام قسمت ها اضافه کنیم؟ ، شاید در ابتدا این موضوع سخت به نظر برسد که بدانید از کجا شروع کنید. اما ما برای اینکه این مسئله را آسان تر کنیم، اساسا طراحی رستوران را، بدون توجه به مفهوم یا نوع رستوران، برای قسمت های مختلف رستوران، به شما آموزش می دهیم.

طراحی رستوران ؛ سالن غذاخوری

مرکز طراحی رستوران، اتاق غذاخوری آن است. سالن غذاخوری، جایی است که مشتریان جمع می شوند و باید صمیمانه و راحت باشند. شماره ایستگاه آتش نشانی یا سازمان های دیگر که در نزدیک ترین محل به رستوران تان قرار دارند، را داشته باشید. در طراحی رستوران، برای بازدهی هر چه بیشتر، ظرفیت صندلی اتاق غذاخوری خود را بررسی کنید. هنگامی که شما می دانید به چند نفر در آن واحد می توانید با خیال راحت خدمت کنید، می توانید برنامه ریزی کنید که کجا میز و صندلی و همچنین لابی را قرار دهید. قبل از روز افتتاحیه، یک لحظه هم که شده زمان بگذارید و در هر صندلی در سالن غذاخوری بنشینید تا دیدگاه خود را ارزیابی کنید و تصمیم بگیرید که آیا میزها نیاز به تغییر مکان دارند یا نه؟

آشپزخانه رستوران

قلب یک رستوران، آشپزخانه آن است. حتی اگر بیشتر آشپزخانه های صنعتی در نظر عموم جلوه نکنند، باز هم به همان اندازه ای که طراحی سالن غذاخوری مهم است، طراحی آشپزخانه رستوران نیز مهم است. اندازه آشپزخانه و نوع غذا، نوعی از تجهیزات صنعتی مورد نیاز برای خرید و طرح آشپزخانه را تعیین می کند.

بار رستوران

اگر شما قصد دارید یک بار خدمات کامل در طراحی رستوران خود داشته باشید، باید بدانید که بار رستوران، یکی از آن جاهایی است که مشتریان می خواهند برای نوشیدنی و غذا در آنجا بنشینند، بنابراین طراحی بار رستوران، باید به اندازه طراحی سالن غذاخوری خوشایند به نظر برسد. همچنین باید برای رستوران کارآمد باشد؛ چراکه در آنجا مشتری ها سفارش می دهند و نوشیدنی ها را برای خود انتخاب می کنند.

توالت

این قسمت، معمولا در طرح طراحی رستوران به طور کلی نادیده گرفته می شود. معمولا توالت رستوران ها، یک فضای کوچک را  در رستوران اشغال می کنند، در حالیکه به آسانی می توان آن را طراحی کرد و برخی از کاراکتر ها را بدون صرف مقدار زیادی پول طراحی کرد. یک رنگ پوششی یا دو رنگ فانکشن و بعضی از آثار هنری ارزان قیمت می تواند تغییر زیادی را ایجاد کند. مهمترین قسمت دستشویی های رستوران پاکیزگی آن ها است. تمیز کردن دستشویی به صورت دوره ای در طول روز، یک تصویر خوب از رستوران شما را به مشتریان ارائه می دهد.

طراحی بیرونی رستوران

اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که قسمتی از فضای غذاخوری رستوران تان در فضای باز، مانند عرشه یا پاسیو باشد، می توانید رستوران خود را نیز گسترش دهید. میزها و صندلی های بیرونی تاثیر زیادی در طراحی رستوران تان دارند. کاشت گیاهان و چراغ های پری مانند کوچک نیز می توانند بر دلنشینی محیط رستوران تاثیرگذار باشد. اگر دید قسمتی از سالن غذاخوری در فضای باز رستوران تان عالی به نظر نمی رسد، می توانید دیوارهای شبکه ای با برخی از گیاهان ایجاد کنید یا از تقسیم کننده های دیگر در طراحی رستوران خود، بهره ببرید. البته در طراحی فضای بیرونی رستوران، سایه را فراموش نکنید. چتر یا سایبان در طول ماه های گرم تابستان برای آسایش مشتری حیاتی هستند.

سالن انتظار

اگر فضایی برای یک سالن انتظار در نظر دارید، مطمئن شوید که نیمکت یا صندلی برای مشتریان داشته باشید. همچنین برخی از منوها را در این نزدیکی نگه دارید، به طوری که منو ها بتوانند آن ها را ترغیب کنند در همین مدتی که منتظرند، نوشیدنی یا هر چیز دیگری سفارش دهند. سالن انتظار، مکان خوبی برای معاشرت مشتری ها در مورد رویدادهای مختلف اتفاق افتاده در رستوران شما (انواع مزه نوشیدنی ها، غذای ویژه هفته، ساعت خوش، و …) است.

جمع بندی

در آخر، بدون توجه به موضوع یا نوع رستوران شما، یک رستوران جدید، باید طراحی خوبی برای سالن غذاخوری و آشپزخانه داشته باشد. هر بخشی از طراحی رستوران شما با هم کار می کنند که یک تجربه منحصر به فرد برای مشتریان ایجاد کنند تا باعث شود آن ها مجددا به رستوران شما بازگردند.

امتیاز مقاله طراحی رستوران
 • (5)
  جامع بودن این مطلب
 • (5)
  کاربردی بودن محتوا
 • (5)
  اطلاعات مفید طراحی رستوران
 • (5)
  امتیاز نویسنده
5
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

1 دیدگاه در “طراحی رستوران؛ چطور رستوران خود را طراحی کنیم؟

مطلب جامع و آموزنده بود. تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *