راه اندازی کافی شاپ ؛ صفر تا صد مراحل راه اندازی کافی شاپ

راه اندازی کافی شاپ ( راه اندازی کافه ) ، جزو کسب و کارهای پرسود محسوب می شود. در دنیای امروزی، افراد از حضور در کافه های دنج و آرام لذت می برند و تنش های کار و زندگی خود را با یک نوشیدنی گرم از بین می برند؛ اما راه اندازی کافی شاپ و موفق شدن در این کار، نیاز به دانستن اصول مهم این کار دارد. اگر شما اصول مهم راه اندازی کافه را بلد باشید، می توانید کافه موردنظر خود را افتتاح کنید و در این راه، به موفقیت برسید.

در این مقاله، شما صفر تا صد راه اندازی حرفه ای کافه را می خوانید. در ضمن ما قبلا یک مقاله ویژه برای راه اندازی رستوران آماده کرده ایم که می توانید آن را نیز مطالعه کنید.

آشنایی با صفر تا صد مراحل راه اندازی کافی شاپ

برای راه اندازی کافی شاپ ، شما باید بدانید که چرا این کار را انجام می دهید و چه هدفی در سر دارید؟ هم چنین باید بدانید که دوست دارید به چه افرادی خدمت رسانی کنید. اصلی ترین مخاطبان کافه ها، افراد بین 15 تا 35 ساله هستند.

بیشتر جوانان به محیط کافه علاقه دارند؛ زیرا می توانند با دوستان خود در گوشه ای دنج بنشینند و یک نوشیدنی خوشمزه بخورند و حرف بزنند. پس شما باید با آگاهی و شاخت وارد حرفه کافه داری شوید تا بتوانید به موفقیت برسید.

صفر تا صد مراحل راه اندازی کافی شاپ

14 مرحله مهم برای راه اندازی کافه ( چگونه یک کافی شاپ راه اندازی کنیم ؟ )

موافقید مراحل مهم راه اندازی کافی شاپ را یاد بگیرید؟ این نکات و گام ها به شما کمک می کنند که بتوانید با قدرت وارد بازار شوید و از دیگر رقبای خود جلو بزنید.

 1. انتخاب نوع و تم کافی شاپ

در اولین گام، شما باید نوع کافه و خدمات ارائه شده در آن را مشخص کنید. شما باید بدانید که در کافه خود می خوهید چه نوع خوراکی هایی را به مشتریانتان ارائه دهید.

قبل از راه اندازی کافی شاپ شما باید خدمات اصلی کافه خود را مشخص کنید؛ مثلا بعضی از کافه ها، فقط قهوه درست می کنند یا فقط نوشیدنی های سرد و انواع آبمیوه را به مشتریان ارائه می دهند. بهتر است خلاقیت به خرج دهید و کافه خود را به روشی منحصر به فرد و شگفت انگیز طراحی کنید. با داشتن ایده ای خاص، المانهای متفاوت و طراحی خاص کافه خود، در ذهن مشتریان ماندگار می شوید و می توانید مشتریان زیادی را به سمت کافه خود بکشانید.

مهم ترین مراحل برای ورود به بازار، انتخاب استراتژی ها است و به شما کمک می کند که در مدیریت کافه خود، موفق تر عمل کنید و احتمال شکست را کاهش دهید.

اگر میخواهید در مورد مراحل راه اندازی رستوران اطلاعات جامعی را داشته باشید ما در لینک زیر یک مقاله کامل آموزشی در خصوص صفر تا صد راه اندازی حرفه ای یک رستوران را برای شما قرار داده ایم:

مراحل راه اندازی رستوران ؛ صفر تا صد راه اندازی حرفه ای رستوران

 1. انتخاب نام کافه

نام کافه ، در موفقیت کافه نقش مهمی دارد. پیش از راه اندازی کافه باید به نام آن فکر کنید چرا که ؛ کافه های پررونق و موفق، معمولا نام خوبی دارند. شما می توانید برای انتخاب نام کافه خود، از اسم های کوتاه و ساده استفاده کنید؛ اما به شما پیشنهاد می کنیم که برای انتخاب نام کافه خود، به دنبال نام های غیرمعمول باشید!

نام های غیرمعمول، در ذهن افراد می مانند. با کمک برگزاری جلسات طوفان فکری، می توانید از نظرات دوستان خود درباره نام کافه به توافق برسید. در هنگام انتخاب نام کافه به حال و هوای کافه، دکوراسیون و مخاطبان کافه توجه کنید.

بعد از انجام این مرحله از راه اندازی کافی شاپ به سراغ بخش بعدی یعنی سرمایه گذاری و هزینه ها می رویم.

 1. سرمایه گذاری و هزینه های کافی شاپ

درست است که کافه داری سود خوبی دارد و درآمدش بالا است؛ اما شما در ابتدای راه ( یعنی پیش از راه اندازی کافی شاپ ) باید خودتان هزینه های کافه را پرداخت کنید. شما برای خرید یا رهن مکان کافه، خرید تجهیزات و وسایل کافه، خرید وسایل تزئینی، خرید مواد اولیه خوراکی، تبلیغات و… باید پول داشته باشید.

برای تامین هزینه های کافه می توانید از وام کار آفرینی استفاده کنید یا پس انداز خودتان را خرج کنید. برای صرفه جویی در هزینه های راه اندازی کافه، به جای خرید تجهیزات نو، می توانید از وسایل قدیمی و دست دوم استفاده کنید؛ مثلا گلدانهای قدیمی را بخرید و خودتان آنها را رنگ کنید.

بعد از کاشتن گل در این گلدانها، خواهید دید که فضای کافه شما بسیار زیباتر می شود. پرداخت هزینه های گزاف، موفقیت کافه شما را تضمین نمی کند؛ بسیاری از کافه های کوچک هستند که با ایجاد فضای آرامش بخش و دلنشین توانسته اند مشتریان زیادی را به سمت خود بکشانند.

 1. انتخاب مکان کافه

از مهم ترین مراحل راه اندازی کافی شاپ این موضوع اهمیت دارد که کافه شما در کدام نقطه از شهر قرار دارد و چه شکلی است. مناطق پر رفت و آمد، بهترین گزینه برای کافه ها هستند. کافه ها باید نزدیک جاهای پر رفت و آمد باشند.

شما می توانید اطراف مراکز خرید، کنار پارک، محوطه مراکز فرهنگی مانند کتابخانه، مرکز شهر و… به دنبال مکان مناسبی برای راه اندازی کافه خود باشید. در هنگام انتخاب مکان کافه، توجه کنید که میزان دسترسی افراد به آن کافه و راه های ارتباطی کافه باید مناسب باشد.

 1. تجهیزات موردنیاز کافه ( وسایل مورد نیاز برای راه اندازی کافی شاپ )

تجهیزات کافه شامل وسایل آشپزی، وسایل پذیرایی و وسایل تزئینی است. کتری برقی بزرگ، قهوه ساز، ماکروفر، گوشت کوب برقی، وسایل پذیرایی، سرخ کن و آبمیوه صنعتی از جمله تجهیزات اصلی یک کافه هستند. در ابتدا بهتر است برای خرید میز و صندلی های کافه و دکور کافه برنامه ریزی کنید. یادتان باشد میز و صندلی های کافه باید بسیار راحت باشد تا افراد از نشستن روی آن احساس خوبی داشته باشند و بتوانند مدتی روی آن راحت بنشینند و نوشیدنی خود را میل کنند.

اگر میخواهید در مورد مراحل راه اندازی فودکورت اطلاعات بارارزشی در اختیار داشته باشید ما در لینک زیر یک مقاله کامل آموزشی در خصوص مراحل راه اندازی فودکورت برای شما قرار داده ایم:

راه اندازی فودکورت ؛ تمام چیزهایی که برای راه اندازی باید بدانید

 1. طرح کسب و کار پیش از راه اندازی کافی شاپ

در مراحل راه اندازی کافی شاپ شما باید بعد از انتخاب مکان کافه، نام کافه، مشتریان هدف و تم کافه خود، طرح کسب و کارتان را نیز بنویسید. اهداف کلی کافه و چشم اندازهای شما باید در طرح کسب و کارتان گنجانده شود.

طرح کسب و کار راه اندازی کافی شاپ

در این طرح، شما مدیران داخلی و کارکنان کافه را مشخص می کنید، سبک کافه و خوراکی های ارائه شده در آن تعیین می کنید، هدف خود را از راه اندازی کافه به صورت شفاف بیان می کنید، تجهیزات موردنیاز کافه را فهرست می کنید، لیستی از تامین کنندگان را می نویسید، میزان حقوق کارکنان کافه را تعیین می کنید، استراتژی های تبلیغات خود را مشخص می کنید، تعیین می کنید که برای این کار به چه پروانه هایی و مجزوزهایی نیاز دارید؟ و الگوی کسب و کار خود را ایجاد می کنید.

با نوشتن طرح کسب و کار، شما در بسیاری از زمینه ها به شفافیت می رسید و می توانید بهتر عمل کنید.

 1. مجوزهای موردنیاز برای راه اندازی کافی شاپ

برای راه اندازی کافی شاپ ، شما باید به اتحادیه صنف بستنی، ابمیوه و کافی اپ مراجعه کنید و تشکیل پرونده دید. سپس باید جواز کسب را از این ااتحادیه بگیرید.

شما برای دریافت مجز راه اندازی افه باید سند مالکیت یا اجاره نامه مکان را داشته باشید. هم چنین از شما خواسته می شود که برای پذیرش مئولیت حقوقی کار خود متعهد شوید. هم چنین بهتر است از اداره بهداشت محیط، اصول ایمنی غذا را دریافت کنید.

 1. طراحی و دکوراسیون کافه + هزینه دکوراسیون کافی شاپ

بسیاری از کافه داران، هنگام طراحی و دکوراسیون کافه خود، دچار سردرگمی می شوند. نوع طراحی کافه شما به مشتریان هدف شما بستگی دارد. شما باید ورودی کافه را به بهترین و جذاب ترین یوه طراحی کنید.

ورودی کافه باید بسیار جذاب باشد تا سیگنال عشق و جذابیت را به ذهن مخاطب ارسال کند. تابلوی کافه شما باید جذاب باشد و نورپردازی و رنگ بندی کافه شما باید منحصر به فرد باشد.

حال به سراغ بخش های مختلف طراحی از مراحل راه اندازی کافی شاپ می رویم:

 • طراحی آشپزخانه کافی شاپ: کارکنان کافه در آشپزخانه، به درست کردن کیک، قهوه، انواع اسموتی و… می پردازند. طراحی آشپزخانه کافه باید به گونه ای باشد که افراد به قهوه ساز، فر، مکان نگهداری بستنی ها و… به راحتی دسترسی داشته باشند. هم چنین باید جای ظروف سرو نوشیدنی و غذا مشخص باشد تا آشپزخانه کافه شلوغ و بی نظم نشود.
 • طراحی و دکوراسیون سالن کافه: با خلاقیت و نورپردازی جذاب، شما می توانید ظاهر کافه خود را زیباتر کنید. استفاده از چراغ ای زیبا و آویزهای خاص باعث می شود فضای داخلی کافه دلنشین و زیبا شود. شما می توانید برای کافه خود از میز و صندلی های چوب استفاده کنید و با این کار، گرما، صمیمیت و حس آرامش را در محیط کافه برقرار کنید. استفاده ازگلدان ها و گیاهان سبز، باعث می شود که فضای کافه شما بسیار دلپذیرتر و دوست داشتنی تر شود. برای دکوراسیون کافه خود می توانید از طراح یا مهندس معماری داخلی کمک بگیرید.

برای راه اندازی یک کترینگ یا آشزخانه بیرون بر موفق باید چه مراحلی را طی کنید؟ در محتوای آموزشی لینک زیر به صورت کامل همه چیزهایی که برای یک راه اندازی موفق کترینگ یا آشپزخانه بیرون بر نیاز دارید را برای شما آماده کرده ایم:

راه اندازی کترینگ یا آشپزخانه بیرون بر

 1. طراحی منوی کافی شاپ

طراحی منوی کافه، یکی از کارهای مهمی است که برای راه اندازی کافه خود باید انجام دهید. در این مرحله از مراحل راه اندازی کافی شاپ ، برای طراحی منوی کافه باید به این فکر کنید که نوشیدنی های کافه شما چه چیزهایی هستند؟ آیا می توانید هر روز آنها را تهیه کرده و سرو کنید؟

طراحی منو کافی شاپ - راه اندازی کافه

در هنگام انتخاب منوی خود، باید زیرک باشید. مثلا برای طراحی منوی کافه، سری به کافه های مختلف بزنید و منوهای دیگر کافه ها را ببینید. در اینترنت نیز به دنبال منوی کافی شاپ های مختلف باشید و هر کدام از نوشیدنی ها و خوراکی های جاب و جالب را یادداشت کنید.

سپس ببینید که مواد اولیه منوی دیگر کافه ها چیست و آیا شما می توانید آن نوشیدنی را در منوی کافه خود داشته باشید یا خیر؟

 • طراحی محتویات منو: به شما پیشنهاد می کنیم که نوشیدنی های بر پایه اسپرسو، قهوه های دمی، نوشیدنی های گرم مانند هات چاکلت، انواع دمنوش ها، نوشیدنی های سرد مانند شیک ها، اسموتی ها و آبمیوه ها، نوشیدنی های فصلی و… را در منوی خود بگنجانید. هنگام طراحی محتویات منو، قت کنید که مشتری های شما بیشتر طرفدار کدام نوشیدنی ها هستند. منوی کافه شما باید با چشم انداز و تم کافه شما سازگار باشد. هنگام طراحی گرافیکی منو نیز به سلیقه مشتری ها و چیدمان کافه توجه کنید؛ زیرا منوی کافه شما، روی تصویر ذهنی افراد تاثیر می گذارد.
 • قیمت گذاری ها در منو: ما باید در هنگام قیمت گذاری در منوی کافی شاپ نیز قت کنید. اگر کافه شما، خودمانی و جوان پسند است، قیمت های شما باید متوسط و معقول باشد. اگر یک کافه لوکس دارید، می توانید نوشیدنی های خود را با قیمت بالا ارائه کنید. طیف مشتریان شما، عامل مهمی است که باید در هنگام قیمت گذاری منو به آن توجه کنید.
 1. پیدا کردن تامین کننده مناسب بخش مهمی از راه اندازی کافی شاپ

اگر بتوانید تامین کننده مناسبی پیدا کنید، می توانید اقلام موردنیاز خود را با هزینه پایین تر خریداری کنید. بعد از پیدا کردن تامین کننده مناسب، شما می توانید میز و صندلی، وسایل آشپزی، تجهیزات موردنیاز برای درست کردن قهوه و بستنی و دیگر خوراکی های موردنیاز را با قیمتی منطقی تهیه کنید. این کار باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.

کیفیت مواد اولیه کافه بسیار اهمیت دارد؛ مثلا اگر بهترین آشپزها را داشته باشید؛ اما کیفیت قهوه شما پایین باشد، در نهایت نمی توانید یک فنجان قهوه عالی و درجه یک را به مشتری بدهید. پس در انتخاب مواد اولیه دقت زیادی داشته باشید

تامین کننده ای را پیدا کنید که مواد اولیه مرغوب را با قیمتی عالی و به سرعت به دست شما می رساند.

 1. استخدام نیروهای کافی شاپ

هر کسب و کاری به نیروی انسانی متخصص نیاز دارد. نیروهای فعال در کافه ها، معمولا بین 2 تا 3 نفر هستند. نیروهای کافه باید در حوزه های کاری خود، متخصص باشند.

استخدام نیروهای کافی شاپ - راه اندازی کافی شاپ

شما می توانید در هنگام راه اندازی کافی شاپ خود، افرادی را استخدام کنید که دوره های کافه داری را گذرانده باشند. نیروای کافه باید اصول مشتری مداری را خوبی بلد باشند و با مشتری ها ارتباط درستی برقرار کنند.

بخش زیادی از سود کافه شما، حاصل تلاش نیروهای کافه است و باید در انتخاب افراد کاربلد و مشتاق کار، حساسیت به خرج دهید.

 1. آموزش نیروهای کافه

کارکنان کافه شما باید به خوبی آموزش داده شوند تا بتوانند کار خود را به درستی انجام دهند، این یکی از مهم ترین مراحل راه اندازی کافی شاپ است که باید از ابتدا به آن فکر کنید.

شما باید مواردی نظیر روش درست کردن قهوه، تزئین قهوه و هات چاکلت، طرز درست کردن انواع اسموتی و کوکتل میوه ای، طرز پختن انواع کیک و طرز دم کردن دمنوش ها را به کارکنان آشپزخانه یاد بدهید.

هم چنین نحوه برخورد با مشتری، سرو سریع نوشیدنی، حل مشکلات ارتباط با مشتری و… را به کارکنان سالن کافه آموزش بدهید.

حتی می توانید بعد از استخدام افراد، آنها را به دوره های آموزشی مدیریت کافه داری بفرستید تا اصول این کار را از طریق افراد باتجربه و آموزش دیده یاد بگیرند.

همچنین اگر در فکر راه اندازی یک فست فود موفق هستید ما در لینک زیر یک مقاله جامع آموزشی و مشاوره ای در خصوص تمامی مراحل راه اندازی یک فست فود فوق العاده موفق قرار داده ایم :

آموزش و مشاوره راه اندازی فست فود

 1. قوانین و مقررات کافه

اگر می خواهید در کافه شما، نظم و قانون به خوبی جریان داشته باشد، باید از ابتدای راه اندازی کافی شاپ خود، قوانین و مقررات را برای کارکنان و نیروهای خود بیان کنید.

از نیروهای خود بخواهید سرموقع در محل کار حاضر شوند، در طول کار تمام حواسشان را به کار خود اختصاص دهند، در زمان کار با گوشی موبایل خود حرف نزنند و در شبکه های اجتماعی نچرخند، نظافت شخصی را رعایت کنند، انواع نوشیدنی ها و قهوه ها را طبق اصول و با رعایت کامل اصول پاکیزگی آماده کنند، خوش برخورد باشند و لبخند بزنند و…

باور داشته باشید که قوانین به شما کمک می کنند؛ زیرا کافه های منظم و قانونمند، احتمال زیادی برای رسیدن به موفقیت دارند.

 1. تبلیغات و بازاریابی کافی شاپ

شما برای اینکه بتوانید افراد را با کافه خود بکشانید و از آنها بخواهد به کافه شما بیایند، باید تبلیغات و بازاریابی کنید. تبلیغ در شبکه های اجتماعی، یکی از راه های قدرتمندی است که امروزه، بسیاری از کافه ها از آن برای معرفی خدمات خود استفاده می کنند.

شما با کمک تبلیغات حرفه ای، می توانید به خوبی برندسازی کنید و مشتریان زیادی پیدا کنید.

در این نوشته صفر تا صد راه اندازی کافی شاپ را خواندید و دانستید که برای راه اندازی یک کافه موفق و پر سود، باید 14 مرحله مهم این کار را پشت سر بگذارید.

هرچه بهتر بتوانید 14 اصل راه اندازی کافه را رعایت کنید، می توانید به سود بیشتری برسید و مشتریان بیشتری را به سمت خود بکشانید.

حالا با تمامی مراحل راه اندازی فست فود آشنا شدید. در مقاله آموزشی زیر یک راهنمای قدم به قدم برآورد هزینه های راه اندازی یک فست فود موفق قرار دارد ، روی لینک زیر کلیک کنید و این مقاله بسیار مهم را بخوانید:

هزینه راه اندازی کافی شاپ ؛ راهنمای جامع هزینه های کافه داری

از اینکه تا انتهای این نوشته همراه ما بودید، از شما متشکریم ، حتما با نظرات خود به ما در تکمیل هر چه بهتر این مطلب کمک کنید.

امتیاز مراحل راه اندازی کافی شاپ
 • (5)
  جامع بودن این مطلب
 • (5)
  دقیق بودن اطلاعات ارائه شده
 • (5)
  توضیح جزئیات مهم راه اندازی
 • (5)
  امتیاز نویسنده مطلب
5
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *